Clivia

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
claudia_s a spus:
daca o tii undeva la 20-21 de grade e foarte bine dar sa nu fie foarte aproape de o sursa de caldura
da, in perioada de acomodare dintre sera/florarie si noua locatie.Apoi treptat trecuta la racoare.
Iarna TREBUIE tinuta la o temperatura scazuta (intr-o camera neincalzita ) pentru o inflorire abundenta in anul urmator.Deci un repaus hibernal obligatoriu fara udare.
 

albela

Active Member
Da, am inteles ca ii trebuie racoare iarna, dar nu cred ca si in perioada de inflorire. Mai ales ca are o tija noua cu boboci. Nu cred ca trebuie sa intrerup udarile acum.
 

claudia_s

Member
da gabiuta asa este dar in cazul albelei planta a avut alta perioada de repaos din moment ce clivia ei e acum inflorita. Eu zic sa o tii la caldurica si sa o lasi in repaos din toamna acestui an.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca citeati cu atentie ati fi vazut ca eu am zis "perioada de acomodare" si APOI .............iar daca ai si tija normal ca o lasi sa isi faca intreg numarul si APOI........... :)
 

albela

Active Member
Multumesc gabiuta de raspuns :hug: . Eu tocmai de aceea intrebasem cum ii place cliviei cand este inflorita, avand in vedere ca e iarna. Ma deruteaza intotdeauna cand cumpar plante care au flori desi ar trebui sa fie in repaos :? .
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Fetelor, am o problema cu clivia mea si nu stiu ce sa ii fac. A fost in repaos pana acum 1 saptamana cand am observat ca ii apare tija florala. Am inceput sa o ud si am scos-o mai la lumina. Problema este ca tija florala nu vrea sa se inalte. A ramas acolo intre frunzulite, iar florile incep deja sa se deschida. Este a doua inflorire la care patesc acest lucru. Ce ma sfatuiti?

 

Roxana

Active Member
Cred ca este normal sa stagneze o perioada. asa face si Gloxinia mea dupa ce am scos-o de la repaus.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Caramell,exact asa am patit si eu ca si tine trei ani la rind.Nu vroia de loc sa ii creasca tija si inflorea exact ca a ta.Anul asta este primul in care a crescut asa cum o vedem in florarii.Nu am gasit o explicatie viabila decit ca i-am acordat cum se cuvine perioada de repaus fara udari excesive.In rest................. :?
 

IULIA

Active Member
si eu am patit la fel, dar la mine la a 2 a floare. si era vara. am banuit atunci ca e vorba de mult prea multa caldura si asta ar fi cauza.
dar acum..... :? :? :?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am inteles. Deci nu prea sunt sperante sa se mai inalte daca nu a facut-o deja. :(

Iulia, si la mine cealalta inflorire la care nu a crescut tija a fost peste vara... deci nu cred sa fie caldura factorul care o determina sa nu creasca. :gandit:
Poate ar trebui sa ii pun ingrasamant... Dar mi s-ar parea cam ciudat acum, ca daca ii pun din cel pt inflorire, mi-e ca infloreste mica si tot nu se inalta.

Daca o duc la lumina mai multa, va considera ca are suficienta si nu e cazul sa se mai "intinda" pana la ea... Iar la umbra a fost pana acum, cand a hibernat. Apa nu i-am dat prea multa pe perioada de repaos, cam o data la o luna, o luna jumate. Sa fi fost asta problema? Insa in vara de exemplu am udat-o normal si floarea a iesit mica... :nu stiu:

Oricum o dau... nu stiu ca sa ii fac. :) Poate urmatoarea floricica va fi normala :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pai atunci inseamna ca e ceva normal :D si nu am de ce sa ma mai ingrijorez... :rofl:
 

adinal

Member
Normal nu cred ca e, dar nu e cazul sa te ingrijorezi. Poate urmatoarea inflorire va fi cu tija mai inalta.
 

adrianam

Well-Known Member
Nu stiu ce sa ma fac- clivia mea, tinuta in baie, jos pe gresie, a dat de ja un mugure floral. Este alb saracul datorita lipsei luminii.
As muta-o in bucatarie pe pervaz dar mi-e frica sa nu ii perturbez cresterea tijei florale! :(
 

Roxana

Active Member
:gandit: delicata situatie. eu zic sa risti si sa o muti ca oricum nu are conditiile necesare sa creasca tija si sa infloreasca.
 

adrianam

Well-Known Member
Ajung acasa, o dusuiesc si o mut! Si ii fac si o poza! Sper sa se coloreze pana saptamana viitoare! :rugaciune:
 
Sus