Clivia

Nina

Member
Nu, nu sunt din seminte, am cumparat lastari. Poate voi avea una disponibila, in primavara. :D Sa imi aduci aminte!
 

IULIA

Active Member
de unde fratele meu lastari?
pe e-bay, sau unde?
sint gata, definitiv moarta, si la tine in poarta....la cersit. :D
 

michaela

Active Member
Foarte frumoase Nina! Si ai numai varietati chinezesti! ei fac selectii sa inbunatateasca densificarea frunzelor adica plante cu frunze cat mai scurte si late, budha light este chiar frumoasa nu ca dupa fukurin nu m-as da in vant dupa ea....... :) Partea proasta este ca aproape mai toate au florile portocalii din ceea ce ai.
La cat mai multe si multumim ca ne dai ocazia sa imparti frumusetea lor cu noi!!
 

Nina

Member
Stiu ca majoritatea au florile portocalii, eu le-am cumpararat pentru frunze! :D Am si alte culori, cu frunze obisnuite insa, alba, galbena, roz pastel, rosie, bicolore, cand vor inflori (oare cand se va intampla asta?) voi pune poze.
Nu a fost chiar corecta exprimarea cu lastari, e vorba de plante si plantute. Si ai intuit bine, din China sunt!
 

Nina

Member
Iulia, sunt cumparate de pe e-Bay, daca te intereseaza iti pot da chiar ID-ul persoanei respective.
 

michaela

Active Member
Iulia.... sunt tare bucuroasa cu toate ca inca mai am ceva retineri in ceea ce priveste reusita de a avea o clivia din seminte. Dupa ce am intrebat daca a mai incercat cineva pentru ca as fi comandat ceva seminte de soi....; am incercat cu ceva autohton de la o prietena(fara sa cumpar) adica o clivia miniata orange si iata rezultatul meu dupa 7 zile prima samanta germinata....


capsula era rosie.....si am decojit bine semintele din interior care au culoarea asta un alb-galbui sidef....
Bafta multa si altora care incearca!!
 

Nina

Member
Ce ma bucur! Si eu am cumparat niste seminte si aveam mari dubii. Deci sa inteleg ca se pun pe un servetel umed intr-un pet, acoperit sau nu?
 

Nina

Member
Mersi mult! Sincer, nu-mi place deloc sa inmultesc plantele din seminte, dar...am facut o exceptie, poate am noroc! :D
 

michaela

Active Member
Ha! :rofl: Sa ne luam de mana Nina!
Nici eu nu sunt prea bazata cand e vb sa obtin plante din seminte....dar....de .... de ce nu?
Bafta oricum!!!!
 

IULIA

Active Member
sa zic:
eu le-am pus direct in pamint. dar, daca planta e pretioasa...merge cred mai bine cu germinare mai intii.
Michaela, sa stii ca acolo mai vad 2 viabile.
sa ai spor.
aaaa, plantele de clivie obtinute din seminte infloresc dupa 5 ani. eu mai am 2 si aflu. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu la anul astept inflorirea unei clivii rosii :oops: .Implineste trei ani de cind am "luat-o" :wink: ca pui :D .Ma rog,cel putin asa sper.
In al treilea an infloreste nu?
 

giulia

Member
buna , fetelor !
am cumparat acum 2 zile o clivia la reducere 5 lei , .din pipera . am scos-o din ghiveciul ei si majoritatea radacinilor cam la 4-5 cm de baza sunt putrezite ,nu negre ci mustesc de apa , le-am taiat cu putin mai sus de partea putreda si am pus-o intr-un pamant de la cora . are insa si o radacinuta noua cam de 1 cm si intre frunze are 2 frunze micute . frunzele toate sunt verzi frumoase dar nu pline , carnoase . credeti ca se mai face bine in stuatia aceasta ?
 

albela

Active Member
Am cumparat azi o clivia superba, inflorita si cu boboci. Unde sa o tin mai la racoare sau in camera calduroasa. Am inteles ca nu ii place lumina directa si nici apa prea multa.
 
Sus