Clivia

michaela

Active Member
Se pare ca doar tu Iulia, ai reusit! Bravos!
Ma bate tare...tare gandul sa cumpar de pe site-ul din africa de sud ceva seminte mai ales galben si alb.... insa din ce am citit marea problema este cam ce a patit Dya.... putrezirea lor si atunci la ce pret au per cateva sminte....nu stiu :? chiar ar fi un experiment!!
 

IULIA

Active Member
si eu am vazut site-ul ala. si am incercat comanda. si mi-au cerut banii mult prea in avans fatza de alte intrebari principale.
sa ai grija!
e f usor din seminte. incearca cu una clasica de la noi, cumpara planta cu flori, flori trecute, doar pastaia ramasa, vezi tu, lasa-le sa se faca inchise la culoare.....am mai descris procedeul.....si sa ne auzim dupa.
sau fa o plimbare la gradina botanica, sigur gasesti ceve seminte. :rofl:
 

magda

Active Member
Moderator
a mea nu a binevoit pana acum sa pastreze pastaile, i se scutura in momentul in care incep sa se ingalbeneasca. Adevarul este ca nici eu nu m-am straduit sa polenizez florile asa ca de unde rezultate.Incerc la vara.
 

magda

Active Member
Moderator
ce culoare au semintele ? am fost in minisera mea si clivia inca mai are pastai si se pare ca vrea sa le tina.
 
D

dyayzh

Guest
Aveam o speranta sa fie alta culoare..dar tot portocalie a inflorit :cry:


In ceea ce priveste semintele. Eu am cules in jur de 15 de la diverse clivii. Recunosc, ca nu prea am noroc la germinari din seminte. Nici una nu a iesit. Dar cum nu imi ies in general, nu va luati dupa esecurile mele. Incercati, poate aveti mana buna :wink: :D
 

IULIA

Active Member
pai din alea doar aia mare are saminta. si poate inca una. restul sint teci uscate si goale, zic eu, asa din poza.
aia verde mare, ca aia are, trebe sa se faca rosu grena, spre maro, dar nu sa se inmoaie sau sa se usuce.
cam 2-3 luni dureaza dupa ce trece floarea. de obicei prin aprilie e gata de pus saminta.
imi mai arati din cind in cind evolutia. macar 1 data la 2 sapt.
spor.
 

Nina

Member
Dya, din pacate anul acesta n-am vazut clivii decat portocalii, galbene n-au mai fost desi am cautat peste tot! M-am cam speriat ca nu ti-au germinat semintele, eu in general ma feresc de seminte, dar acum n-am rezistat si am cumparat seminte de clivia! Sper sa am noroc!
 
D

dyayzh

Guest
Eu iti urez toata bafta din lume! Si mai stiu ca la tine florile sunt fericite, deci, ai sanse mari :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Cu cliviile acestea variegate m-ai dat gata. Sunt deosebite. Sa te bucure si de flori, caci deja frunza e o frumusete :D
 

Nina

Member
Da, sunt foarte multe varietati de clivia. Mie imi plac foarte mult plantele cu frunze variegate, stiati ca exista si schlumbergera variegata? Din pacate numai in colectii, probabil vor mai trece ani pana vom putea sa achizitionam si noi.
 

IULIA

Active Member
Nina, la variegate ai cumparat seminte?
de unde poti sa ne spui? din intimplare nu mai ai vreuna disponibila?
intrebam si eu asa...... :roll:
 
Sus