Clivia

A

Anonymous

Guest
Claudiavis a spus:
Fetelor, cred ca am citit pe undeva de o metoda de a forta clivia sa infloreasca. Trebuia s-o pui intr-un sac de plastic impreuna cu inca ceva si dupa o vreme inflorea. Visez eu sau chiar exista o astfel de metoda de fortare?
Nu ai visat, era vorba insa despre alta planta, nu-mi amintesc acum care. Se punea intr-un sac/o punga de plastic, cu un mar inauntru. Marul emana o substanta care favorizeaza inflorirea.
 

mimish

Active Member
Stiu ca tot pe forum am citit despre kalanchoe ca si Steaua Craciunului ca daca ar fi acoperite seara si noaptea cu o punga inchisa la culoare, ar inflori. Acuma nu stiu ce sa zic....Steaua am avut-o si eu acoperita in cateva seri, dar...... vazand ca tot asa e... si recunosc, plictisindu-ma metoda, am renuntat la ea. Nu stiu daca e reala, sau daca se aplica si la Clivia.
 
D

dyayzh

Guest
Claudia, cred ca daca o ingrijesti cum vrea ea si o stimulezi un pic cu ceva ingrasamant in mod rittmic, o sa infloreasca si fara sa incerci experimente :wink:
Eu ce sa-ti spun?? Am 3 clivii si nu am vazut tija la nici una. In schimb se inmultesc. Dar inca mai sper :D
 

Claudiavis

Active Member
:rofl: Speranta moare ultima, Dya.

Cred ca citisem de povestea cu marul... o merge si la clivii? :) Oricum, deocamdata incerc metoda clasica, tinuta la racoare si pe uscat. Daca nu face flori pina la vara, o trec pe regim de salata de fructe :)
 

fixpix

Active Member
ma bag si eu ca musca'n....
clivia asta e foarte diferita de hippe?
ca si aia are nevoie de repaos, fara apa...etc...
parintii au o intreaga colectie de hippe. desi nu multe culori...cred ca doar din cea banala...rosie/portocalie.
le-am zis sa nu le mai ude pana la primavara.... dar stau in camera cea mai calda. sa le mute in alta? acolo nu e caldura...deci destul de rece.

???

scuze de ... datul-bufna!

:D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Claudia cite perechide frunze are si citi ani?
Dar........daca totusi te hotarasti sa o faci asa cum zisesi sa stii ca ma inscriu la degustat :rofl:

Fixule ,uita-te putin la floare si frunze si vei vedea prima diferenta.Apoi........treci la citit si te vei edifica pe deplin :)
 
D

dyayzh

Guest
Citisem pe undeva pe net, ca daca are 3 frunze intr-o parte si 3 in cealalta, clivia este matura sa infloreasca. Eu totusi cred ca ii sunt necesare anumite conditii de temperatura, alaturi de udare rara si ceva ignorare :rofl:
 

Claudiavis

Active Member
Dya, eu stiam ca trebuie sa aiba 6 frunze pe o parte si 6 pe cealalta....

Gabiuta, a mea indeplineste conditia asta, are mai mult de trei ani (cred ca e batriioara bine, a avut 2 tulpini de flori cind am cumparat-o).

Mai am una, ca cea pe care i-am dat-o Dyei, insa are numai o pereche de frunze si nu stiu ce-i cu ea, ca nu prea "misca". Acum ii da o frunzulita, dar.... timid. Asta insa are radacini foarte mici, pina va umple ghiveciul mai e...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pune-o in ghiveci mititel.Stii doar ca inghesuita ii place.Poate fiindca are spatiu prea mare sa se lafaie in ghiveci?Oare asta sa fie cauza?
 

Claudiavis

Active Member
Ghiveciul e deja plin de radacini. Pina acum recunosc, nu am putut sa-i ofer repausul de iarna, era prea cald unde o tineam. Un motiv are ea, de nu a inflorit pina acum...

fixpix, daca parintii tai au crin de-ala clasic, lasa-i in pace sa se ocupe de flori cum au facut si pina acum. Crinul ala clasic, cel mai raspindit, n-are nici o treaba cu repausul - al meu inflorea ca nebunul si tinut direct pe calorifer :)

Apropo, pe vremea mea :) existau doar 2 soiuri de crini, unul asa, mai caramiziu, si altul cu flori rosu inchis, ca de catifea. Nu prea am mai vazut prin colectii soiurile alea. Au aparut bulbii astia mai nobili si mai simandicosi. Asa banali cum erau crinii aia au fost totusi florile copilariei mele...
 

fixpix

Active Member
Claudiavis a spus:
fixpix, daca parintii tai au crin de-ala clasic, lasa-i in pace sa se ocupe de flori cum au facut si pina acum. Crinul ala clasic, cel mai raspindit, n-are nici o treaba cu repausul - al meu inflorea ca nebunul si tinut direct pe calorifer :)

Apropo, pe vremea mea :) existau doar 2 soiuri de crini, unul asa, mai caramiziu, si altul cu flori rosu inchis, ca de catifea. Nu prea am mai vazut prin colectii soiurile alea. Au aparut bulbii astia mai nobili si mai simandicosi. Asa banali cum erau crinii aia au fost totusi florile copilariei mele...
pai asta e problema... de cand is mic tin minte ca crinii aia aveau frunzele luuuuungi si subtiri si ma stresau ca trebuia tot timpul sa le leg de ceva batz, si se rupeau, se indoiau... ma enervau pur si simplu. si nici nu faceau nu stiu cate flori.
pentru ca ai mei nu stiau ce sunt si cu ce se mananca!
daca totusi le trebuie repaos uscat, ca apoi sa infloreasca toti in frenezie...de ce sa nu se invete ca asa trebuie?
nu e mai usor sa opresti udatul cateva luni si sa uiti de ei cu totul...decat ii uzi saptamanal ???

crinii alor mei sunt toti cred din aia clasici.. ei nu au dat niciodata bani pe o floare dintr-o florarie :)
 

Sash

Active Member
Ca sa nu va las singuri in off topic pe aici :)
Si bunicutii mei au o multime de crini din aia clasici portocalii, dar toamna sunt tunsi si bagati in beci. Nu stiu cat de des sau daca ii uda cineva pana la primavara, dar in mod clar n-au nici caldura nici lumina acolo.
 

IULIA

Active Member
Olga, fara suparare...da si pe mine ma buseste risul. e zdrobitor berbecu, oaia...sau ce e. :rofl: :rofl: :rofl:
 

IULIA

Active Member
bai, nuu, e asa de fericita ea dragutza, cind sare gardutzele alea, yupii, holalala....nu mai poooot. :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 
Sus