Clerodendron

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am vazut ca aceasta superba planta nu are un post separat.Eu am trei varietati dar ia uitati la asta:
http://toptropicals.com/catalog/uid/CLE ... ULATUM.htm
are cineva asa ceva?Si daca da................... :rofl: ..........nu zic mai departe :oops:
Iar daca nu,stie cineva de unde se poate comanda?Nu acum evident! :mrgreen: La primavara.................. :evil:
 

simonac

Member
eu am un fir de thomsoniae; e luat din hornbach... afost 36 de ron ghiveciul cu 4 fire si l-am impartit la serviciu cu inca 3 colege
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu stiu de ce dar mie imi par sensibili Clerodendronii. Sau nu se potrivesc cu conditiile de mediu de la mine. Am 3 la momentul asta si niciunul nu e stufos si cu flori.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mie phillipinum imi infloreste de trei ori pe an nemutindu-l din locul lui niciodata iar acum ugandese are boboci :oops: .
Vara la umbra ,iarna la racoare.
Sunt insa tare betivi!!! :)
 

simonac

Member
nici al meu nu e stufos,i n schimb are flori...garla; dar asa l-am luat :wink:
gabiuta bine ca mi-ai zis ca sunt betivi, ca habar n-aveam ce si cum le place
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Incearca insa sa-l uzi in farfurie cit vrea el si apoi arunci apa care nu o mai vrea :)
 
A

Anonymous

Guest
Exista si doua feluri de Clerodendron de gradina care rezista afara,Bungei si Trichotonum.Ele rezista la cam -22 grade.Primul are flori roz si al doilea albe.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Se pare ca nu le place la Clerodendroni la mine: Phillipinum a facut boboci in vara, chiar atunci cand era foarte cald, dar nu s-au deschis, s-au uscat pe tija. Acum e bine dar e cam etiolat. Thompsoni a crescut anemic, in vara a facut cateva frunze si incepuse sa arate bine. Dupa aia s-au dus una cate una. Acum cred ca a murit. Ugandese e cel mai mic dintre toti si pare inca bine. Dar iarna e lunga.

Nu stiu ce sa ma fac cu ei.
 

Simina

Active Member
Un Clerodendrum thomsoniae care si-a scuturat toate frunzele e pierdut definitiv? :?
In toamna crescuse frumos, oare i-o fi fost prea rece pe balconul inchis? Trebuia sa il aduc inauntru?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu va speriati!Si eu am patit la fel,dar luandu-ma dupa Gabiuta ,nu l-am mai mutat din loc si acum are frunze noi.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La clero in general le place racoarea dar temperaturile nu trebuie sa scada de 16-17 grade.Chestie verificata. :D
Plus mutarea.Tot verificat. :D
La ugandese am avut boboci si fiindca mi s-a parut ca acolo unde ii tineam pe toti era prea racoare i-am mutat.Bobocii au cazut dar acum toti dau frunze noi si au crescut mai frumos.
Si udati.Vara din belsug ca le place mult apa iar acum pamintul sa fie reavan.Apa la temperatura camerei.
 

ste

Member
Clerodendron thomsoniae intra in repaus iarna si e normal sa ramana fara frunze, va infrunzi frumos in primavara dupa ce ii scurtati lastarii.
 

Simina

Active Member
Multumesc fetelor, m-am mai linistit. :D
Iarasi am o caldura pe balconul mic, unde bate soarele direct. Acum sunt 10 grade afara dar acolo se face efect de sera. Am deschis geamurile dar tot cald e.
 
D

dyayzh

Guest
clerodendron thomsoniae este atarnator?? Eu il sustin cu batul dar e cam lunga tija ..si se mai lungeste, plus ca nu le lemnifica puternic
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dya si al meu este la fel acum.A crescut ca si ugandesele foarte mult in iarna asta.Cred ca vreo 10 cm.In martie trebuie aplicata tunsoarea si se va "imbogati".
 
Sus