Clerodendron

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc! Mi-s tare dragi clero si i-am inventariat azi, au trecut toti foarte bine peste iarna. Ma gandesc chiar sa-l plantez pe bungei in gradina mai peste o luna.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Bravo lor si tie!

Ieri am facut si eu recensamantul cand am scos plantele de la iernat. Sunt tare multumita. Nu prea am avut pierderi si plantutele arata mai bine ca in alti ani, pe de o parte multumita iernii mai usoare, pe de alta parte datorita perioadei mai scurte de iernat. In anii anteriori am pus plantele la iernat mai devreme si le-am tinut mai mult.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

Bungeiul dupa ploile din vara asta.
Acum a inceput si inflorirea .
El este totusi planta de gradina .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ca tot vorbiti, Tricothomum vreau si eu, va rog :). Am de dat la schimb philippinum, ugandese sau thomsoniae
Iar bungei am tot de la Gabiuta dar e inca micut, in ghiveci...n-am avut curaj sa-l pun in gradina dar rezolv si asta.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Gradinar pune-l pe bungei afara si vei vedea ce Fat-Frumos va creste.Iarna ii vor cadea frunzele si ii vor ramane doar tulpinile care am vazut si eu ca nu au nicio treaba cu frigul.Si la mine e mare,mare si la fel ca si tine il am de la Gabiuta (de anul trecut).
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iti dau eu tricotonum ca al meu e imens.Chiar zilele trecute ma intreba sotul meu ce e cu monstrul din coltul gradinii care nu face flori.Dar el saracutul abia in toamna creeaza bobitele movulii.
Nu se prinde foarte usor dar iti dau si incerci si daca nu...iti dau iar >:)

Bungeiul eu il tai radical primavara.Toamna doar varfurile si nu las sa faca seminte ca si asa e invaziv.:envy:
 

magda

Active Member
Moderator
M-ati facut curioasa si cu ajutorul lui nenea Gogu am vazut cum arata clerodendronul trichotomum. Superb. Draga Gabiuta gradina mea de la tara isi doreste asa o minunatie.Te rog sa ma ai in vedere.Restul discutam pe privat.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Magduta ...gradina ta sunt sigura ca il va primi cu bratele deschise pe cel ce ti-l voi trimite :plox:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Boboci la thomsoniae care ramane mereu, peste iarna, un bat chelios fara nici o funza de zici ca planta a murit cu totul. Primavara insa, inverzeste si pe masura ce-i cresc frunzele apar si boboceii.
Il astept cu mare drag sa infloreasca :visator:
Anul asta vad ca-i cel mai harnic dintre toti 4 pe care-i am eu
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Minunat, Madalina! Ce surpriza frumoasa! Cam dupa cat timp va inflori? Am si eu un puiut primit anul trecut. La cat ma tot uit la el, bine ca nu-l deochi! L-am tinut mai la caldurica fiind micut si a inceput sa creasca. De dumnealui e vorba: care acum arata asa: Problema e ca nu stiu unde sa il tin ca sa ii mearga bine. Ce ma sfatuiesti, Madalina? Lumina si soare? Cat? Cand? Are sanse sa infloreasca anul asta?

Si daca tot am intrebari in program, aveti c. speciosum? Daca da, v-a inflorit? Cand? Cum l-ati determinat? In ce conditii il tineti? Am si eu unul de anul trecut si as vrea sa-l fac sa-i mearga bine. Peste iarna si-a pierdut frunzele v acum se reinfrunzeste
Orice sfaturi sunt binevenite!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Draga mea, eu nu am posibilitatea sa tin florile peste iarna la racoare asa ca toate stau in casa (20-23 grade). Doi dintre clero stau la lumina buna, fereastra orientata spre SV acum si-i ud de cate ori vad pamantul uscat - ambii dau semne de inflorit (si thomsoniae si wallichi).
Alti doi au stat la caldura dar fara lumina suficienta (pur si simplu nu am avut loc sa-i tin la lumina) - fragrans si ugandese - si desi sunt mari si plin de frunze, nu au putut inflori datorita lipsei de lumina.

Sper sa-ti fie de ajutor...speciosum nu am dar tare mi-as dori :blush: asa ca daca ai butasi cumva si vrei sa-i schimbi cu unul dintre soiurile pe care le am eu, mi-ar placea tare mult!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De cand tot tip si eu ca (!) cumpar clero si nimeni nu ma aude :cry:.Un pui,un lastar acolo...
Madalina cred ca ai uitat dar ai la mine un clero tricotonum pus in toamna intr-un pet :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu ti-am pus la prins si ugandese si acum si thomsoniae, nu te-am uitat, crede-ma! Numai sa ajungem sa ne intalnim :)
Si mai am un thomsoniae promis pentru Bianca (Puffy) care si-l doreste de mult

Si saru-mana pentru tricothomum :hug:
 
Sus