Clerodendron

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Adina-Ioana a spus:
Multumesc, Lelia! Voi folosi amestecul sugerat de tine. Sper sa obtin un substrat aerat si usor, cu drenare buna cum e amestecul in care a fost plantat cand l-am cumparat. De doi ani sta saracutul in acelasi sol si intre timp a crescut semnificativ.

Poate se indura careva de un sfat privind taierile.
Chiar daca n-am primit vreun sfat, am dus anul trecut planul la capat. Ma gandesc ca poate fi folositoare experienta mea.

Planta stufoasa a fost tunsa drastic , inclusiv am redus coletul de radacini si am pus un nou substrat (multumesc Lelia pentru sfat) si un ghiveci ceva mai mare. Dupa tundere i-a mers foarte bine, s-a indesit si in noiembrie a si inflorit, chiar daca ciorchinii de flori nu au fost foarte bogati.

Butasii rezultati dupa taiere au fost pusi la inradacinat in banuti de turba , cu o rata a reusitei de 80-90% in conditiile in care am avut cateva pierderi pe timpul concediului. De mentionat ca pe timpul inradacinarii li s-a asigurat butasilor umiditate atmosferica (minisera).

In concluzie e o planta care poate fi tunsa cu usurinta, chiar drastic, isi revine rapid si infloreste in acelasi an.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumim Adina! Cred ca o sa-i coafez si eu pe ai mei, mai ales acum cand si-au pierdut frunzele.Nu inteleg de ce nu se indesesc dar o sa aplic sfatul tau sa vedem daca da rezultate.
 

daisy111

Active Member
Multu Adina pt sfaturi si :clap: pt reusita butasilor!
Am si eu unul,cumparat vara trecuta,ce era bogat si plin de flori,pe toamna nu prea i-a mai mers bine si acum nu sunt decat vreo 3 ramurele in ghiveci,cu cate 2-3 frunze pe ramuri,aricit rau de tot :aoleu: iar de flori nu mai vorbesc,ca le-am vazut doar cand l-am cumparat. :( Nu are prea multa lumina ca nu are si el loc pe un pervaz,sta la o distanta de fereastra si lumina care patrunde,caldura undeva la 21-23 grade.Ce sa ii fac sa il vad si eu inflorit?ce substrat i-ai pus?
Si o alta intrebare,de ce ai substrat in farfuria ghiveciului?
Multumesc anticipat pt raspunsuri. :*
 

kerkyra

Well-Known Member
M-ati imbolnavit cu floricelele lor delicate, cred ca ma pun pe cautat lastari sau pui, exact plantele acestea mari imi lipseau din casa :rofl:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Nu esti singura! Si eu imi doresc mult alti clero. In special ugandese si thomsoniae. Fluturasii albastri sunt de vis! Din pacate nu am prea vazut de vanzare... :)

Daisy, in ce priveste substratul am folosit sfatul leliei dat pe pagina anterioara (turba universala, perlit si mranita; in plus am pus putin nisip). In farfurie nu e substrat ci pietris marunt pentru mentinerea umiditatii atmosferice in jurul plantei. Si a mea are parte de putina lumina insa eu o tin in camera rece, la maxim 15 grade. Are nevoie de racoare. E mult prea cald la tine si cu siguranta umiditatea atmosferica nu e pe masura. Daca nu o tii in repaus ar trebui sa ii oferi lumina.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ugandese va dau eu ca am de unde sa tai :D asa ca o sa pun la prins acum. Am un pui dar l-am promis deja lui George. Din fericire se prinde usor :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Mada, :hug:
Si asa ma gandesc mereu la tine cand ma uit la mandretea de episcia, o sa am un motiv in plus :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumesc de oferta, Madalina. Chiar imi doresc mult ugandese. Te rog sa ma tragi de maneca atunci cand ai puiuti.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am taiat acum, de curand butasi din ugandese. Mi-a fost lene sa-i pun in banuti de turba, i-am pus in apa si vad ca au inceput sa faca radacinute. Peste o luna sper sa-i pot trimite :D
Si tin sa va anunt ca mi-a inflorit thomsoniae :rofl:) - poate-i fac si niste poze azi.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumim! :D
Musai, musai sa-i faci niste poze ca sa mai insenineze ziua asta mohorata cu fluturasii lui.
 
Sus