Clerodendron

ste

Member
Incep sa ma enervez.... numai la mine nu are boboci, dar ce-i drept, in iarna trecuta a avut parte de o taiere drastica - i se uscau varfurile. Sa va bucurati de ele si mai ales de mirosul lor deosebit
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ste e cel de la tine, deci macar un pic si tot vei avea flori. :wink: Cred ca daca mai astepti putin o sa faca si cel de la tine (tunderile drastice decaleaza inflorirea).
 

simonac

Member
vreau sa prind un lastar de clerodendron thomsoniae pentru soacra-mea, dar nu stiu cum... trebuie sa fie lemnificat sau nu, il pun in apa sau direct in pamant liber sau cu pet... cine a avut rezultate? astept sfaturi :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu am pus direct in pamant,lastar nelemnificat,cu pet in cap.S-a prins fara probleme.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
La phillipinumul meu ii tot cadeau frunzele,ieri l-am examinat atent si pe dosul frunzelor avea ceva daunatori si o panza fina de paianjen.Rapid m-am dus la magazinul fito si l-am si stropit cu ce mi-au dat de acolo.
 
D

dyayzh

Guest
Ce a inflorit Corneliei e phillipinumul? interesanta floare :wink: :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Care cati ani Cornelia?Eu anul trecut cand am fost la Bucuresti,am primit un lastar de le Gabiuta.A inflorit o data anul asta.Acum are 2 crengute noi cu boboci in varf.
 

Tina

Active Member
Are un an si un pic, l-am mai pirit eu ca nu face flori.. acum l-am tuns, i-au dat 2 lastari si continui sa sper.. :rofl: :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu mi s-a parut ca e greu de facut sa infloreasca. Poate e o problema in privinta factorilor de mediu.
 
Sus