Clerodendron

irinabv

Active Member
Moderator
Tomsonica si-a pastrat clopoteii albi. Mai trebuie tuns ca sa se indeseasca, sau il las asa? Are doua tulpini lungi.
 

aleynad

Active Member
Moderator
asa am patit si eu , Florinela! :)
dupa ce l-am cumparat, la o luna i-au picat toate frunzele si de teama ca nu mai dau altele i-am pulverizat tijele aproape zilnic, acum are o gramda de mugurasi noi, si deja 4 frunze sunt la marimea normala :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu va faceti probleme ca nu-i planta fitoasa!Thomsonii meu are vreo 4 ani,iarna e la cca 10 grade,fara nici o frunza.In fiecara vara infloreste.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Chiar azi l-am mutat pe tomsonica de la frig mai la caldura pt. ca ii picasera toate frunzele si m-am speriat. Sa-l pun la loc? Cat de des sa-l ud? Ca l-am cam uitat :oops:
 

Tina

Active Member
Nu-i nimic daca ii cad frunzele, si al meu a facut la fel si acum i-au dat altele.. si mugurasi.... eu pe al meu il tin in balcon, are in jur de 15 grade si il ud o data pe saptamina.. :wink: :D
 

ghia_don

Active Member
Bravo lui :) ...
Speciosul meu creste ca nebunul chiar daca nu prea l-am bagat in seama...are niste lastari noi lungi, care s-au incolacit pe dupa toate florile de linga el. La primavara il tund drastic, sa vad daca-mi va inflori, ca anul trecut a stat ca o stana de piatra :( .
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Doina sa stii ca eu nu l-am tuns si zic ca bine am facut pt. ca a inflorit exact pe acei lastari care in iarna au crescut ca nebunii.Acum tu faci cum crezi.Sau,zic eu,tunde o parte din ei dar macar unul lasa-l sa vezi care cum se comporta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am pierdut doua exempalre :cry: acum doi ani ,iarna,tocmai din pricina tunsorilor si a unei udari defectuoase.
 

Tina

Active Member
M-am plins si eu intr-o florarie ca al meu nu face flori si domnul de acolo mi-a zis acelasi lucru.. sa nu il mai tund in primavara.. anul asta asa o sa fac.. :wink: :wink:
 
Sus