Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

clematite

Well-Known Member
Geodezia, deja am obosit; discutam degeaba iar eu am de lucru; in Polonia, pentru ca m/am grabit si ei nu se puteau incadra in timp, mi-au anulat comenzile, chiar daca unele erau si platite. Ai vazut ca si comanda de trandafiri pe care ati facut-o in Polonia, a fost pusa in asteptare, nu i-ati primit nici acum si nu am vazut sa te superi atat de rau; pe aceia cand o sa ii plantezi, deoarece o sa ajunga cand nu mai esti acasa?

Repet: astept coletul si te despagubesc. Imi pare rau, dar chiar nu stiu cum sa procedez altfel.

Acesta este ultimul meu mesaj cu privire la acest subiect. Esti o femeie inimoasa, dar prea te ambalezi la chestiile minore. Imi cer scuze si promit ca pe viitor nu o sa mai fie astfel de situatii. O zi cat mai placuta.
 

geodezia

Well-Known Member
nu eu m-am ambalat am fost luata la suturi spusesem doara ca sunt mici clematitele si am primit un ropot de aplauze ( :pumni: 0 fara noima ) nu ma ambalez pentru comanda de la polonez pentru ca stiu sa stau in banca mea pur si simplu .. si nu vad legatura cu acea comanda cum nu au ajuns nici cei de la lotuum dar astept .si or sa vina dupa ce vin din delegatie ca sunt pe drum ... nu ma ambalez voi ati tabarit pe mine consider si eu incheiata discutia
 

bebe Iris

Active Member
:) Nu ma pot abtine. Nici daca afara erau 30 de grade C nu ma calca in halul asta sa plantez florile :rofl:. La racoarea de afara si peste o luna le putem planta. In plus, clematitele fiind in ghivece se pot planta oricand, doar sa nu fie inghetat pamantul.
 

maxie

Member
Caramell a spus:
maxie a spus:
Caramell,eu le voi planta pe ale mele sambata,daca se va topi zapada. Sunt incepatoare in ale clematitelor...
Spune-mi ,ce fel de pamant ar trebui sa le pregatesc la plantare,ce le-ar place mai mult,ca sa creasca repede si sa faca flori ? Vor fi 3 care vor sta la soare aproape toata ziua si chiar daca le voi face umbra la radacina cu ceva,crezi ca un amestec de nisip+compost+pamant obisnuit ar fi ok? Sa iau si niste turba,care sa retina apa?In gradina mea pamantul nu e deloc de calitate.
Vreau sa le rasfat putin si sa le mearga bine de la inceput . :)
Maxie, clematitele sunt recunoscute pentru faptul ca o duc bine in soluri sarace. Nu sunt deloc pretentioase la sol, poti sa le plantezi oricum. Daca vrei sa le pui compost, e ok, daca le lasi pamantul simplu iar e ok. Dar in niciun caz nu as mai adauga nisip in compozitie. Asta nu prea le place. Uda bine pamantul la plantare, si nu uita in zilele secetoase de vara sa le pui apa (daca nu ai gradina aproape sa le uzi saptamanal, e ok si a 2 saptamani). Nu trebuie sa musteasca pamantul de apa, nu sunt setoase. Dar nici sa treaca o luna fara pic de apa nu e ok.
Multam'. Atunci fara nisip.Compostul va fi obligatoriu,altfel ar fi ca si cum le-as pune in beton. :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
clematite a spus:
sarselia, nu gasesc ce clematita cadou ai ales :(
Maria intr-adevar nu alesesem pentru ca am zis sa las la latitudinea ta.Acum daca m-ai intrebat si se poate as alege-o pe aceasta__V G. Etoile Violette

Multumesc tare frumos si spor la treaba!
 

lucia2002

Active Member
Maria, am primit si eu astazi trandafirii.
Sunt frumosi si abia astept sa-i plantez. Iti multumesc cu recunostinta pentru efortul tau!
 

victoria222

Active Member
Un sfat pentru plantarea clematitelor. Eu ii urmaresc pe cei de la emisiunea BBC Gardener's world, sunt foarte faini, dar dincolo de asta ei tot timpul recomanda la plantarea clematitelor sa se faca groapa mai adanca decat ghiveciul, iar la baza gropii sa se puna o mana zdravana de compost neterminat, sau ziare si hartii rupte sau scoarta de copac, sau orice altceva ce va functiona precum un burete. Aceste materiale de la fungul gropii vor absorbi vara apa si vor mentine pamantul de sub radacini mai umed decat in mod obisnuit, iar asta e esential petru clematite. Deci, daca plantati acuma clematitele, poate va ajuta aceste sfaturi. Tot ei zic sa ingropi clematitele un pic mai adanc decat nivelul din ghiveci (precum se face la rosii, varza, trandafiri, etc) Daca ele sunt deja taiate, le puteti planta mai adanc dar fara sa le acoperiti, iar peste cateva luni dupa ce vor creste, le veti acoperi sa fie la nivelul solului din jur.
 

maxie

Member
Multumesc de sfaturi. Am aflat lucruri noi despre plantare,despre care voi tine seama, dar si faptul ca nu e bine sa fie expuse la vant.
Le voi schimba locurile la care ma gandisem initial si care erau cam in bataia vantului.
Tot acum am aflat ca o clematita poate trai si peste 20 de ani ( ingrijita bine....) :)

In alta ordine de idei,acum la Obi este oferta : un sac de turba( rosie si neagra) de 50 de l = 12 roni !!!!!
 

cristinaf

Well-Known Member
Jackmanii a mea, pe care o am de la bunica, se apropie de 40 si nu da semne de oboseala. Din contra, e ca la a doua tinerete. :giggle: De cand am mutat-o la mine in gradina si primeste apa regulat, e mai frumoasa ca oricand. ;-)
 

clematite

Well-Known Member
Dragele mele, va rog tare mult, cine stie ca am ramas datoare sau ca am promis ceva inca din toamna, sa imi spuna.
Insist sa ma credeti ca uit foarte mult, si mai si pierd din informatii.
Va rog din suflet, reveniti cu intrebari, in cazul in care nu am raspuns.
Stiu ca nu este profesional, si ca eu ar trebui sa fac fata tuturor situatiilor, dar ...sunt un om, si eu.

Daca ramane rest de bani, as prefera sa va pun restul in colete sau sa va pun produse in completare.
Trebuie sa stiu inainte de a trimite coletele.

De sapt urmatoare, incep sa trimit colete la cei care au clematite + alte plante + etc
 
Maria am primit coletul cu trandafiri. Tin sa precizez ca trandafirii arata foarte foarte bine, lucru cunoscut de altfel din toamna cand am mai achizitionat de la tine. Multumesc mult :hug: :rose:
 

clematite

Well-Known Member
gabrielais a spus:
Maria, am uitat sa intreb daca iti mai datorez bani pentru posta; cum eu dorisem pe curier nu mai tin minte cat si daca am depus in plus; daca nu ti-au ajuns sa imi spui si saptamana viitoare reglez; multumesc!
nuu, ar trebui sa iti dau eu, 3.5 lei
 

clematite

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
Ia uite!
Eu nu am mai primit nici o notificare la subiectul asta desi sunt abonata la el! :eek:
Chiar ma miram cum de e Maria asa tacuta :rofl: Trebuie sa iau acum 10 pagini in urma sa vad ce s-a mai discutat! :aoleu:
Ai primit coletul?
 

Roxana Peled

Active Member
clematite a spus:
Roxana Peled a spus:
Ia uite!
Eu nu am mai primit nici o notificare la subiectul asta desi sunt abonata la el! :eek:
Chiar ma miram cum de e Maria asa tacuta :rofl: Trebuie sa iau acum 10 pagini in urma sa vad ce s-a mai discutat! :aoleu:
Ai primit coletul?
Primit, primit :D dar m-am luat cu altele si am uitat sa-ti mai spun.
Apropo de taiat, sa stii ca eu le-am taiat la un nod-doua pe toate si acum au dat ca din pusca, inclusiv pe Kiri Te Kanawa pe care presupun ca ai iernat-o in sera ca avea frunze ca-n august.
 

gabrielais

Active Member
clematite a spus:
gabrielais a spus:
Maria, am uitat sa intreb daca iti mai datorez bani pentru posta; cum eu dorisem pe curier nu mai tin minte cat si daca am depus in plus; daca nu ti-au ajuns sa imi spui si saptamana viitoare reglez; multumesc!
nuu, ar trebui sa iti dau eu, 3.5 lei
ma bucur ca ti-au ajuns banutii, in rest stai linistita; azi sper sa ajunga sotul meu la posta sa preia cutia; te anunt; o zi frumoasa!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus