Clematite, trandafiri, hemerocallis II

bebe Iris

Active Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

:dans: Am primit clematitele, draga Maria si sunt asa de mari si frumoaaaaaaase! :visator:
Multumesc mult, mult, mult!!! :hug: :*
 

clematite

Well-Known Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

cistele1 a spus:
Maria,

Referitor la un mesaj mai vechi, nu m-am descurcat sa ma uit in liste sa vad daca ai trandafiri curgatori/plangatori cu tija inalta (90-100 cm). Nici trandafiri trandafir Lady Banks nu am vazut. Ma poti ajuta, ai vreo idee?

Chiar, pana cand se pot face la tine comenziile pentru toamna?

Merci.
Anamaria
Draga Anamaria,
Te referi la cei pomisori? Pomosori, nu cred ca aduc. Nu prea inteleg ce inseamna cu tija inalta :gandit:
Nu este in lista Lady Banks, doar Banksiae banksiae; sa imi spui daca il doresti.
Poate ma suni, daca ai min: 0746 223287 si 0733623182 :hug:
 

belisima

Well-Known Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

maria,sa ma ai si pe mine in vedere cu un munstead wood,te rog!
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Maria draguto,
am reusit in sfarsit sa-ti plasez comanda pe site.
Presupun ca o sa ne anunti tu cand va fi cazul de vreo livrare :D
 

clematite

Well-Known Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

clematite a spus:
cistele1 a spus:
Maria,

Referitor la un mesaj mai vechi, nu m-am descurcat sa ma uit in liste sa vad daca ai trandafiri curgatori/plangatori cu tija inalta (90-100 cm). Nici trandafiri trandafir Lady Banks nu am vazut. Ma poti ajuta, ai vreo idee?

Chiar, pana cand se pot face la tine comenziile pentru toamna?

Merci.
Anamaria
Draga Anamaria,
Te referi la cei pomisori? Pomosori, nu cred ca aduc. Nu prea inteleg ce inseamna cu tija inalta :gandit:
Nu este in lista Lady Banks, doar Banksiae banksiae; sa imi spui daca il doresti.
Poate ma suni, daca ai min: 0746 223287 si 0733623182 :hug:
Am cautat mai atent, este acelasi trandafir, Lady Banks sau Banksiae banksiae, Lady Banks's Rose, Banksiae Alba, Banksiana alba, Blanche double superbe, este alb, cu inflorire unica.

Sa imi spui daca il doresti, sa mqi pun unul in lista. Pa
 

cistele1

Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Da, il vreau obligatoriu!

Nu ti-am scris dupa ce am vorbit la telefon pentru ca nu m-am decis ce sa iau intre cei doi nespinosi: Blue Magenta (cred ca mi-ar placea mai mult pentru pergola deoarece e mai inalt) sau Veilchenblau (lumea spune ca e mai spectaculos). Bineinteles ca va depinde si de ce vei aduce tu.

Intr-un timp parca aveai si Iceberg catarator, asa-i?

Deci as dori 3 trandafiri cataratori/rambleri:
- Banksiae (indiferent cum se numeste);
- Blue Magenta (sau Veilchenblau);
- Iceberg.

Merci.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

clematite a spus:
Am cautat mai atent, este acelasi trandafir, Lady Banks sau Banksiae banksiae, Lady Banks's Rose, Banksiae Alba, Banksiana alba, Blanche double superbe, este alb, cu inflorire unica.
Maria, sa fii atenta ca Lady Banks e numit de obicei cel cu flori de culoare galbena,mai rar cel cu flori albe, la cel cu flori albe de obicei se specifica, apare ca Lady Banks White
 

clematite

Well-Known Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

claude a spus:
clematite a spus:
Am cautat mai atent, este acelasi trandafir, Lady Banks sau Banksiae banksiae, Lady Banks's Rose, Banksiae Alba, Banksiana alba, Blanche double superbe, este alb, cu inflorire unica.
Maria, sa fii atenta ca Lady Banks e numit de obicei cel cu flori de culoare galbena,mai rar cel cu flori albe, la cel cu flori albe de obicei se specifica, apare ca Lady Banks White
Multumesc mult, :hug: in lista de la Bierkreek figureaza ca si Banksiae banksiae, si ca denumiri alternative, pe HMF, sunt cele pe care le-am scris. Zice ca este alb pe HMF, iar galben ar fi Lutea banksiae :gandit:
Oricum, aduc pentru cine este pregatit pentru ambele posibilitati..... :D

Sper sa fie acesta :?
http://www.helpmefind.com/rose/pl.php?n=55796
 

cistele1

Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

clematite a spus:
Oricum, aduc pentru cine este pregatit pentru ambele posibilitati..... :D
Eu sunt pregatita, oricum eu as fi vrut unul alb si unul galben asa ca e bine ce o fi...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Da, Maria, daca apare ca Banksiae Banksiae e sigur cel alb, daca apare ca Lady Banks, fara alta adaugire, atunci e cel galben
 

poxicuta

Active Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

eu stiu ca acest super trandafir fara spini nu rezista la inghet !
 

clematite

Well-Known Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Este considerat de zona 6-7, cred ca in unele zone de la noi rezista. Sa vedem daca trece testul ;-)
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Maria draguto,
am facut acum vreo 2 zile o comanda pe site-ul tau,
poti te rog sa schimbi in ea Eden Rose 85 cu Super Dorothy si sa-mi adaugi un Florentina (urcator Kordes).
SPER ca asta sa ramana decizia finala :)

PS. Multumesc Caramell, am vazut Eden in curtea Bisericii Vatra Luminoasa ... maaaaama ce caracatita! :eek:
Clar nu am cum sa-l inghesui in locul cu pricina :rose:
 

elianna

Well-Known Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Maria, spune-mi pana cand am timp sa ma hotarasc ce sa comand ca am facut vreo 10 liste dar imi este greu sa decid :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Roxana Peled a spus:
PS. Multumesc Caramell, am vazut Eden in curtea Bisericii Vatra Luminoasa ... maaaaama ce caracatita! :eek:
:
N-ai facut cumva o poza? Ca sa stiu sa-l mut deja in toamna asta daca l-am pus in loc prea mic :evil:
 

clematite

Well-Known Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Roxana Peled a spus:
Maria draguto,
am facut acum vreo 2 zile o comanda pe site-ul tau,
poti te rog sa schimbi in ea Eden Rose 85 cu Super Dorothy si sa-mi adaugi un Florentina (urcator Kordes).
SPER ca asta sa ramana decizia finala :)

PS. Multumesc Caramell, am vazut Eden in curtea Bisericii Vatra Luminoasa ... maaaaama ce caracatita! :eek:
Clar nu am cum sa-l inghesui in locul cu pricina :rose:
Nici o problema, dar inca mai adaug cateva varietati, poate mai gasesti ceva interesant. Oricum, numai pe la sf sapt urmat definitives listele. In Europa mai sunt inca in concediu.....
 

clematite

Well-Known Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

elianna a spus:
Maria, spune-mi pana cand am timp sa ma hotarasc ce sa comand ca am facut vreo 10 liste dar imi este greu sa decid :)
Mai adaug cateva varietati si astept sa inceapa lucrul cei care sunt inca in concediu ( Guillot si Delbard)
Cred ca sapt urmat o sa stiu mai multe. :D
 

elianna

Well-Known Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Merci, sper sa ma hotarasc si sa iau si decizii bune :)
 

nicol

Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Maria, oare un Marechal Niel gasesti? :D L-am gasit pe lista ta intitulata" trandafiri olanda". :D
 

clematite

Well-Known Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

nicol a spus:
Maria, oare un Marechal Niel gasesti? :D L-am gasit pe lista ta intitulata" trandafiri olanda". :D
Daca il doresti si este in lista, il trec in comanda si iti spun cand imi trimite confirmarea, bine? :D
 
Sus