Clematite, trandafiri, hemerocallis II

Roxana Peled

Active Member
Maria, ai cumva idee cand o sa livrezi toamna asta clematitele si trandafirii?
Intreb in principiu pentru ca depinde intotdeauna si de vreme, temperaturi, etc ...
 

clematite

Well-Known Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Roxana Peled a spus:
Maria, ai cumva idee cand o sa livrezi toamna asta clematitele si trandafirii?
Intreb in principiu pentru ca depinde intotdeauna si de vreme, temperaturi, etc ...
Draga Roxi, clematite se pot livra si acum, din ce este in stoc (nu am avut cereri sa aduc altele) iar despre trandafiri, inca nu am primit toate listele; astept sa vina din concediu cei de la Guillot si de la Delbard. Lista de la Bierkreek este in magazin, cu preturile de anul trecut, deoarece nu am primit preturi de la nimeni, doar liste. Am mai adaugat ceva trandafiri in magazin (tot cu preturile de anul trecut) si as putea sa mai adaug si altii, dar nu am habar de cerere, asa ca, daca stiti ce va doriti, nu ezitati sa trimiteti propuneri. Livrarile incep in octombrie asa ca trabuie sa fac comenzile in cursul lunii septembrie. :rose: :rose: :rose:
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Cum sa trimit propuneri? Iti scriu aici sau fac comanda pe site? :D

Clematite imi plac mai multe :( dar nu mai am loc deloc :cry:
DE-LOC! :) . Nu o sa pot lua decat una singura si plang rau dupa cel putin inca doua :eek:f: . Trebuie sa mai studiez problema in gradina.
 

clematite

Well-Known Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Roxana Peled a spus:
Cum sa trimit propuneri? Iti scriu aici sau fac comanda pe site? :D

Clematite imi plac mai multe :( dar nu mai am loc deloc :cry:
DE-LOC! :) . Nu o sa pot lua decat una singura si plang rau dupa cel putin inca doua :eek:f: . Trebuie sa mai studiez problema in gradina.
Poti sa faci comanda pe site si daca doresti si altceva, specifici in email.
 

cristinaf

Well-Known Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Eu imi doresc Eyes for you, Eyes for you... :hipnotizat: pacat ca nu se regaseste pe nicaieri in oferta ta. :( Poate la anul...
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

clematite a spus:
Poti sa faci comanda pe site si daca doresti si altceva, specifici in email.
Multumesc draga mea! O sa fac comanda pe site ca am impresia ca ai tot ce-mi doresc in lista :D

Nu aveai tu la vanzare si nuferi la un moment dat sau incurc borcanele? :oops:
 

clematite

Well-Known Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Roxana Peled a spus:
clematite a spus:
Poti sa faci comanda pe site si daca doresti si altceva, specifici in email.
Multumesc draga mea! O sa fac comanda pe site ca am impresia ca ai tot ce-mi doresc in lista :D

Nu aveai tu la vanzare si nuferi la un moment dat sau incurc borcanele? :oops:
Nu le incurci, am vrut sa aduc dar nu prea stiu nimic despre ei, si nici nu m-am documentat. Stiu producatorul, dar.....
 

clematite

Well-Known Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

cristinaf a spus:
Eu imi doresc Eyes for you, Eyes for you... :hipnotizat: pacat ca nu se regaseste pe nicaieri in oferta ta. :( Poate la anul...
Mai figureaza si ca Blue Eyes, dar nu e in lista de la Bierkreek si nici la polonezi nu l-am vazut.
De pe unde si l-au luat fetele?
 

clematite

Well-Known Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Bierkreek mi-au spus ca lista este cam neschimbata, este si in magazin, si pe sun photo si cred ca si aici in topic, undeva, dar nu mi-au trimis preturi, au zis ca pe sapt urmatoare. Sper sa nu fie schimbari mari. :gandit:
 

bebe Iris

Active Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Am facut si eu comanda pe site.
:D in plus, daca cumva ii gasesti, as mai dori urmatorii trandafiri: Eyes for You, Phyllis Bide, Purple Splash, Hippolyte
Clematitele le-am ales sa fie disponibile acum si sa le poti trimite acum te rog. Multumesc foarte mult!!! :*
 

clematite

Well-Known Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

bebe Iris a spus:
Am facut si eu comanda pe site.
:D in plus, daca cumva ii gasesti, as mai dori urmatorii trandafiri: Eyes for You, Phyllis Bide, Purple Splash, Hippolyte
Clematitele le-am ales sa fie disponibile acum si sa le poti trimite acum te rog. Multumesc foarte mult!!! :*
Phyllis Bide si Hippolye figureaza la bierkreek
Clematitele le trimt sapt urmat. :rose:
 

bebe Iris

Active Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

:* :* :* Super, adauga-i atunci la lista te rog! Clematitele le astept cu drag :D , multumesc muuuuuult!
 

MASCHA

Active Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Stie cineva daca dintre clematitele clopotel Lemon Dream si Pink Swing are vreuna parfum ,oscilez intre ele si parfumul ar fi un criteriu decisiv :?
 

clematite

Well-Known Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

MASCHA a spus:
Stie cineva daca dintre clematitele clopotel Lemon Dream si Pink Swing are vreuna parfum ,oscilez intre ele si parfumul ar fi un criteriu decisiv :?
Nu imi aduc aminte daca Lemon dream este parfumata, dar astazi am mirosit Pink Swing si nu mi se pare foarte parfumata, in comparatie cu X Aromatica.....Poate ca nu este deschisa floarea la maxim....
Asa arata, inflorita ieri, desi o credeam pierduta, cu caldurile astea.....
Pink Swing
http://puu.sh/4c9fB.JPG
 

MASCHA

Active Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

clematite a spus:
MASCHA a spus:
Stie cineva daca dintre clematitele clopotel Lemon Dream si Pink Swing are vreuna parfum ,oscilez intre ele si parfumul ar fi un criteriu decisiv :?
Nu imi aduc aminte daca Lemon dream este parfumata, dar astazi am mirosit Pink Swing si nu mi se pare foarte parfumata, in comparatie cu X Aromatica.....Poate ca nu este deschisa floarea la maxim....
Asa arata, inflorita ieri, desi o credeam pierduta, cu caldurile astea.....
Pink Swing
http://puu.sh/4c9fB.JPG
Este frumoasa floarea,cam ce dimensiune are,o ai de mult timp plantata,de ce crezi ca o afecteaza caldura ?Te intreb pentru ca in august am avut 48 gr.la soare in Craiova,iar singurele clematite care s-au comportat minunat la aceste temperaturi au fost Mandschurica si Teksa .
 

clematite

Well-Known Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

MASCHA a spus:
clematite a spus:
MASCHA a spus:
Stie cineva daca dintre clematitele clopotel Lemon Dream si Pink Swing are vreuna parfum ,oscilez intre ele si parfumul ar fi un criteriu decisiv :?
Nu imi aduc aminte daca Lemon dream este parfumata, dar astazi am mirosit Pink Swing si nu mi se pare foarte parfumata, in comparatie cu X Aromatica.....Poate ca nu este deschisa floarea la maxim....
Asa arata, inflorita ieri, desi o credeam pierduta, cu caldurile astea.....
Pink Swing
http://puu.sh/4c9fB.JPG
Este frumoasa floarea,cam ce dimensiune are,o ai de mult timp plantata,de ce crezi ca o afecteaza caldura ?Te intreb pentru ca in august am avut 48 gr.la soare in Craiova,iar singurele clematite care s-au comportat minunat la aceste temperaturi au fost Mandschurica si Teksa .
Floarea are cam de 9 cm, nu este deschisa complet, este plantata in primavara iar despre caldura, au suferit toate mai ales ca la mine este si spatiu deschis expus vantului (sufla zilnic din toate partile); ale mele nu au crescut prea mult deoarece nu prea au fost ingrijite (cand am fost la spital nu prea au fost udate)
 

cistele1

Member
Re: Clematite, trandafiri, hemerocallis...

Maria,

Referitor la un mesaj mai vechi, nu m-am descurcat sa ma uit in liste sa vad daca ai trandafiri curgatori/plangatori cu tija inalta (90-100 cm). Nici trandafiri trandafir Lady Banks nu am vazut. Ma poti ajuta, ai vreo idee?

Chiar, pana cand se pot face la tine comenziile pentru toamna?

Merci.
Anamaria
 
Sus