Clematite, trandafiri, hemerocallis II

clematite

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
Am promis poze ... uite poze! :D
Heme de la Maria :*



si o clematita alpina care abea acum s-a hotarat sa infloreasca ... a fost usor dezorientata la plantarea din toamna cu iarna asta asa de calda si oricum din cate ziceai tu trebuia sa fie remontanta deci poate ca nu e chiar asa de ciudat ca e inflorita la mijloc de iunie :rofl:

Sunt superbi, Roxana, imi pare bine , sa te bucuri si tu de ei.
 

Roxana Peled

Active Member
Multumesc frumos dragele mele! :D

Nasoala treaba cu trimerul, sunt sigura ca se face o frumusete cand mai creste. Poate mai iese totusi.
Asta a fost cam lenesa pana acum desi a ajuns a mine in stare foarte, foarte buna si cu bobocei ... dar nu prea a avut chef sa creasca dupa aceea. Cred ca acum cu ploile astea si cu primavara racoroasa s-a convins si ea ca e-n mediu propice :D
 

clematite

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
Multumesc frumos dragele mele! :D

Nasoala treaba cu trimerul, sunt sigura ca se face o frumusete cand mai creste. Poate mai iese totusi.
Asta a fost cam lenesa pana acum desi a ajuns a mine in stare foarte, foarte buna si cu bobocei ... dar nu prea a avut chef sa creasca dupa aceea. Cred ca acum cu ploile astea si cu primavara racoroasa s-a convins si ea ca e-n mediu propice :D

:rofl: a mea era cam in coma, a inforit in primavara si apoi a stagnat si incepuse sa se usuce; sper casa se resusciteaza acuma :rofl:
Am taiat si Silvi si Danutasi inca ceva , dar am uitat.
Anul trecut mi s-a rupt Blue Light, si aproape ca am plans, dar anul asta am avut o nebunie de clematita, cu flori imense si multe, asa ca, nu imi mai pare rau, trebuie sa plece. :giggle:
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am smuls-o pe Ashva a mea cand am smuls iarba din zona aceea. Norocul meu este ca nu a iesit cu tot cu radacina. Acum am vazut ca au dat tulpini noi.
Principalul este sa ramana radacina cu un pic de tulpina.
 

clematite

Well-Known Member
Da, asa este, daca ii ramane si un mm de tulpina, ii da alti lastari; am vazut destule clematite, in ghivece, pe care le credeam pierrdute, dar au plecat alti lastari din radacini. :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Maria,pe cand vei posta oferta noua de trandafiri si clematite pentru la toamna.Nu de alta insa trebuie sa ma apuc de liste....
 

clematite

Well-Known Member
Buna dimineata
Nu am primit nimic la trandafiri si niici la clematite, cred ca pe la sf lunii. Acum, pregatesc listele de bulbi
Lista de bujori este gata, urmeaza lalelele, crinii, narcisele, si mai vedem.....
 

clematite

Well-Known Member
Eh, inca mai astept sa vad ce fac cu cei chinezesti; va spun eu, nu va fie teama, dar e bine si ca ma intrebati, ca asa, ii mai intreb si eu ;-)
 

clematite

Well-Known Member
Am cam terminat de pus bulbii, ramane in suspans oferta de crini. Producatorul a spus ca sunt crini tinuti la rece si tratati pentru cultivat in sera, daca ii plantam in gradina, o sa inceapa sa lucreaze imediat si o sa inghete in iarna. As cauta in alta parte dar imi e frica sa nu fie aceeasi treaba si vanzatorul sa nu fie atat de sincer si bine intentionat. A spus ca, ce este acum pe piata este din recolta trecuta. Cei din recolta aceasta se scot la toamna, in septembrie iar expedierile incep in ianuarie. :whew:
 
Sus