Clematite partea IV

Amiko

New Member
Nuante diferite din mai multe cauze face indentificarea mai grea.Cine o are este cel care poate ajuta mai sigur.Un incepator ca mine ar zice Jackmanii superba dar ?!... De unde e cumparata este bine sa se stie ca sa nu mai avem surprize.Si eu trec prin toate albumele pt a indentifica doua bucati din trei,o teapa probabil totala de la www.royalplant.ro care habar nu au ce vand si cred ca nici nu ii intereseaza.Numai bine.
 

crinutza

Member
Tot raul spre bine :). Am profitat de oferta de la Lidl de acum 2 zile si am cumparat-o, din nou, pe Miss Bateman :) Pe prima, cea care n-a fost ce trebuia, nu am luat-o de pe net, ci dintr-o florarie din Piata Centrala din Craiova.
 

Decebalus

New Member
Stimulati cumva prelungirea perioadei de inflorire la clematite? Eu experimentez ruperea florilor aproape trecute,. dar ma intereseaza pareri de la oameni cu experienta in clematite. Multumesc.
NB. Am doar o Piilu.
 

Elenagl

New Member
Am cumparat anul trecut 9 clematite, le-am plantat cam la intamplare, pe unde am agasit locuri mai umbroase ( la noi e tare cald vara si soare puternic) dar nu s-au dezvoltat cine stie ce!
Citind sfaturile voastre, ma gandesc sa le tai la primavara pe toate in speranta ca vor lastari puternic.
 

MERY

Active Member
Am cumparat anul trecut 9 clematite, le-am plantat cam la intamplare, pe unde am agasit locuri mai umbroase ( la noi e tare cald vara si soare puternic) dar nu s-au dezvoltat cine stie ce!
Citind sfaturile voastre, ma gandesc sa le tai la primavara pe toate in speranta ca vor lastari puternic.
Nu toate clematitele trebuiesc tunse...si ai sa vezi ca in primavara dau muguri pe lastarii vechi. Eu niciodata nu le tund.
 
Sus