Clematite partea IV

andreya

Member
mirceaspc Ville de Lyon are o culoare superba
LadyBug cum se numeste clematita aia? Ce frumoasa e! Vad ca suntem din acelasi oras :)
popgeo Ii sade bine Rebeccai sa se dea in spectacol :rofl:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Frumoasa momentului in gradina mea, Miss Bateman
Superba de-a dreptul! Si cand ma gandesc si la a mea cat de mare si bogata e si n-are nicio floare! Ce sfaturi imi dati pentru asta? Unde gresesc? Nu e o clematita tanara. Aceasta cred ca e a 5-a primavara a ei. Nici anul trecut, nici anul acesta nu a binevoit sa faca boboci, desi se dezvolta bine. A facut cateva floricele cand am plantat-o si in urmatoarele primaveri. Dar nu infloriri spectaculoase. E asezata in pozitie sud-vestica si are umbra la radacina. De la tufele vecine. Uite-o pozata acum 2 saptamani.
 

LadyBug

Well-Known Member
LadyBug cum se numeste clematita aia? Ce frumoasa e! Vad ca suntem din acelasi oras :)
Cea din stanga e de anul asta de la yurta, maine iti spun exact cum se numeste. Cea din dreapta e kaiser, cred, dar nu cea de anul trecut de la starkl, aia s-a uscat, si asta e luata tot in februarie 2015 de la yurta. Mai am una albastra, multiblu, parca, a facut o floare dar nu i-am mai facut poza, tot de la yurta de anul asta. Si totusi, am un afin din 4 care nu misca si vreo 2 clematis care nici ele nu par sa fie in viata, din comanda asta din 2015 de la yurta, deci e un oarecare procent de nereusita si la ei.
 

andreya

Member
LadyBug Hmhm...Ce aiurea! Eu am 2-3 clematite luate din magazine...nu stiu daca sunt de la Yurta dar o duc bine. Poate e vreun lot mai sensibil ce ai nimerit tu, zic si eu.
 

adrianam

Well-Known Member
Superba de-a dreptul! Si cand ma gandesc si la a mea cat de mare si bogata e si n-are nicio floare! Ce sfaturi imi dati pentru asta? Unde gresesc? Nu e o clematita tanara. Aceasta cred ca e a 5-a primavara a ei. Nici anul trecut, nici anul acesta nu a binevoit sa faca boboci, desi se dezvolta bine. A facut cateva floricele cand am plantat-o si in urmatoarele primaveri. Dar nu infloriri spectaculoase. E asezata in pozitie sud-vestica si are umbra la radacina. De la tufele vecine. Uite-o pozata acum 2 saptamani.
O tunzi primavara? Din poza asa pare. Eu stiu ca este de tipul 2 si poti s-o tunzi un pic numai dupa inflorirea de primavara. Daca ai tuns-o deja, ai ratat inflorirea de primavara.
 

nina77

Member
Superba de-a dreptul! Si cand ma gandesc si la a mea cat de mare si bogata e si n-are nicio floare! Ce sfaturi imi dati pentru asta? Unde gresesc? Nu e o clematita tanara. Aceasta cred ca e a 5-a primavara a ei. Nici anul trecut, nici anul acesta nu a binevoit sa faca boboci, desi se dezvolta bine. A facut cateva floricele cand am plantat-o si in urmatoarele primaveri. Dar nu infloriri spectaculoase. E asezata in pozitie sud-vestica si are umbra la radacina. De la tufele vecine. Uite-o pozata acum 2 saptamani.
A mea e plantata la soare si asa cum spune Adriana nici eu nu le tund pe cele de grupa 2, doar dupa ce au lastarit bine inlatur ce e uscat.Cred ca poti sa-i dai putin ingrasamnt pentru flori sa vezi daca isi da drumul la floricele.
 

LadyBug

Well-Known Member
revin cu o intrebare: cat de adanc putem planta clematitele? Eu vreau sa inalt terenul si unde sunt plantate ele sa mai pun inca 30 cm de pamant peste, e prea mult, sau isi vor face noi radacini?
 

Nicola

Member
Din cate stiu eu, clematitele nu se planteaza foarte adanc, insa orizontal sau oblic, incat baza tijelor sa fie ingropata cam 5-15 cm. In caz de vestejire sau inghet , sunt protejate. Parerea mea e ca nu ai de ce sa iti faci griji..
 

LadyBug

Well-Known Member
Multumesc pentru raspuns, atunci exact in zona unde au radacinile voi lasa o mica "gropita" de vreo 10cm, asa cum trebuie la orice planta ca sa se stranga apa, iar in rest voi pune 30cm.
Inca o intrebare: mai stiti prima clematita inflorita, cea bleu din linkul de aici: http://orhidee.sunphoto.ro/Clematis/102828225
Sunt aproape sigura ca nu e Francis Rivis, ci Maidwell Hall. Credeti ca ma insel?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
@adrianam , @nina77 , multumesc pentru raspunsuri. Am s-o las cu totul in pace anul acesta sa vad urmarea. Nu am tuns-o primavara, ci toamna am mai redus din ea odata ce am facut curatenia. Studiez mai atent problema tunderilor. :)
 
Sus