Clematite partea IV

lelia

Well-Known Member
Roxana ,sunt superbe ! :visator: sa-ti traiasca !
Josephine e deosebita ! forma ,culoarea ,bogatia florilor ...e de vis ....si verdele frunzelor de achillea intregesc cadrul perfect :visator:
 

lacrimioara

Member
Sunt minunate clematitele voastre ! Cred ca ma paste o boala noua :twisted:
Roxana clematitele tale sunt de vis. In cat timp a crescut asa mare Josephine si ce le dai sa pape ?
 

Roxana Peled

Active Member
Josephine o am de anul trecut :D
Fiind o clematita de tip 2 nu a fost taiata prea mult in primavara. De mancare nu le-am dat inca nimic pentru ca solul in care au fost plantate este deja un amestec foarte fertil. Cred ca abea dupa prima inflorire o sa incep sa ma gandesc la o fertilizare.
Anul trecut Josephine nu a inflorit nici pe departe atat de bogat. Facea o floare la 2 saptamani in mod constant pe parcursul intregii veri. Florile au fost mult mai mici si mai decolorate.
Achillea aceea e foarte simpatica acolo dar trebuie sa ma apuc sa mai smulg din ea. E INGRZITOR de invaziva! A luat-o razna complet!!!
 

lelia

Well-Known Member
Monica draga ,te trezisi asa cu noaptea-n cap ...si zbang cu minunatii pe forum ...sa stiii ca nu ma mai joc :cry:
Sunt atat de frumoase !!! eu ador florile albe .. clematitele astea sunt deosebite si ca forma ...sa-ti traiasca ,sa te bucuri de ele ! :hug:
 

monika 82

Well-Known Member
lelia a spus:
Monica draga ,te trezisi asa cu noaptea-n cap ...si zbang cu minunatii pe forum ...sa stiii ca nu ma mai joc :cry:
Sunt atat de frumoase !!! eu ador florile albe .. clematitele astea sunt deosebite si ca forma ...sa-ti traiasca ,sa te bucuri de ele ! :hug:

Va multumesc!
 

adrianam

Well-Known Member
Voi completa si eu lista de achizitii cu minunatile vazute la voi.
La mine au inflorit urmatoarele:
Lemon Dream: , , ,

Gladys Pichard:

The President:

Kaiser:,

Blue Light, are floarea cam sensibila, s-a trecut destul de repede:

Asao:
 

carla

Active Member
Eu inca imi dau palme ca nu mi-am luat Lemon Dream. Am vazut recent de vanzare la Sarbatoarea Junilor si erau gata inflorite, o minunatie. Doar ca eu aveam deja o sacosa cu plante si se uita si barbatu-meu urat la mine ca in loc sa stau cu copiii sa ma uit la Juni eu eram iar cu ochii dupa flori :roll:
La anul sigur nu o mai ratez
 

Roxana Peled

Active Member
Superbe Lemon Dream ale voastre fetelor!
Au flori destul de mari si ciufulite, daca stiam imi luam si eu ... Dar nu e timpul pierdut :)
Din cate stiu au avantajul ca nu le trebuie chiar soare plin, poate ii mai gasesc un loc si ei.
 

popescu gp

Well-Known Member
Ce de frumuseti;la mine doar cateva au inflorit si altele au boboci,dar vremea intarziata din zona a tras de ele sa nu infloreasca ca la voi.
 
Sus