Clematite partea IV

ghia_don

Active Member
Ma bucur tare de Ernest pentru ca e prins de mine din butas, este in al doilea an in gradina, s-a catarat mult si a si inflorit. Anul trecut dupa ce a trecut cu bine o iarna, n-a vrut sa creasca deloc, a stat in 10 cm toata vara, dar anul asta si-a dat drumul frumos :) .
 

elianna

Well-Known Member
Am si eu doua clematite prinse din butasii care s-au rupt cand le-am mutat. Anul trecut, la fel, 10 cm. Acum au crescut mult dar nu s-au ramificat. In schimb vad mugurasi in varf. :D
 

Roxana Peled

Active Member
Chiar ca sunt simpatice perucile!
Vad ca mai apar si floricele ici si colo de Tangutica ...
Eu sunt socata de clematitele mele. Sper sa nu se datoreze exclusiv verii mai blande dar jumatate dintre clematitele mele remonteaza non-stop :eek:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
elianna a spus:
Frumos Ernest Markham dar si perucile :)
:rofl: :rofl: Ce bine le-ai botezat, am cascat ochii vazand ca vorbiti de clematite si peruci, repede am deschis sa vad poza, sa vad despre ce-i vorba, ma gandeam ca Doina isi decoreaza gradina cu peruci :tavalit:
 

ghia_don

Active Member
:tavalit: Roxana a botezat asa semintele tanguticii, eu am imprumutat doar termenul ... mi-a placut ca ea le-a "vazut" bine :rofl: ..
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl: Multumesc fetelor! Chiar m-ati inveselit tocmai astazi cand am avut o zi cam pleostita :*

Dupa cum spuneam, clematitele mele imi fac numai surprize placute, remontanta neasteptata :indragostit:

Kiri Te Kanawa, Josephine si Vyvyan Pennel pozate ieri :D



Dintre toate Kiri este un fenomen!
 

ghia_don

Active Member
Azi Wildfire ..are o singura floare in virful lastarului de peste 2 metri , dar e superba :) ..la anul se va impleti armonios cu Madame Pereire care se catara in viteza dupa ea. :D

 

claude

Well-Known Member
Moderator
Motata de Josephine e tare faina, are si a mea un boboc pe care il astept, fitoasa :roll:

Doina, Wildfire e belea, zau :eek:
 
ghia_don a spus:
Azi Wildfire ..are o singura floare in virful lastarului de peste 2 metri , dar e superba :) ..la anul se va impleti armonios cu Madame Pereire care se catara in viteza dupa ea. :D

tare scumpica :hug: , spune-mi te rog...care e adevarata ei culoare? e asa cum arata in poza? albastra cu dungi visinii movulii? sau e mova
 

Dea

Active Member
Ce nuante intense are Wildfire :eek: !!!
Roxana, superbe toate!! Vyvyan Pennel face florile mari? Dureaza inforirea?
 

Roxana Peled

Active Member
Dea, mie nu mi s-au parut foarte mari florile la Vyvyan dar nici mici nu sunt. A mea e abea in primul an si am taiat-o drastic in primavara asa ca nu a facut decat o singura floare dubla. A fost insa o floare superba si a tinut destul de mult. De atunci tot scoate flori simple. Din fericire si acelea sunt frumoase :D si de asemenea tin destul de mult. Si la ora actuala are macar o floare-doua in stare foarte buna.
 

floridoro

Member
Am gasit astazi de vinzare clematite foarte frumoase la magazinul Lidl la pret de 19.99 lei. Producator Van Dijk Flora - Olanda. Eu mi-am cumparat ,,Blue Angel" si ,,Piilu" ca atit am avut finantare. Cind sa le plantez in gradina, in toamna sau la primavara?
 

Roxana Peled

Active Member
Presupun ca sunt cu ghivecel, planteaza-le acum!
Nici unei plante nu-i place sa stea in ghivecel iar scosul din ghiveci, atata timp cat nu sunt afectate radacinile, nu creaza nici o problema.
 

taia

Active Member
floridoro a spus:
Am gasit astazi de vinzare clematite foarte frumoase la magazinul Lidl la pret de 19.99 lei. Producator Van Dijk Flora - Olanda. Eu mi-am cumparat ,,Blue Angel" si ,,Piilu" ca atit am avut finantare. Cind sa le plantez in gradina, in toamna sau la primavara?
Acum le plantezi in gradina, e cel mai bine pentru ele.
 

liliann

Member
Am luat si eu de la Lidl Piilu, Blue Angel si Cardinal Rouge.
Sunt de acord cu plantatul in gradina acum, numai ca nu merg acolo decat in weekend, ma gandesc, ar fi bine sa le mai tin in ghivece vreo 2 saptmani, pana mai trece canicula?
Cu alte cuvinte, daca nu le ud decat vineri seara, sambata si duminica si apoi toata saptamana pana vineri nu primesc apa, decat de la o eventuala ploaie, nu vor fi afectate?
Voi ce ziceti?
 
Sus