Clematite partea IV

bebe Iris

Active Member
Poate de aceea intarzie. Si daca ingheta, tot da de jos...doar daca s-a uscat sau a putrezit nu mai da. Asa ca asteapt-o la cotitura :D
 

anette_b

Member
multumesc pt raspunsuri !
era vorba despre clematitele mele care nu se catzara pe nimic. imi dau seama din ce m-ati intrebat ca nu le place suportul. e un batator de covoare pe care am legat sfori in speranta ca se vor agata de ele. cred ca vb si de locatia prea insorita. toti lastarii cresc orientati spre nord si se incalcesc in buruieni. cred ca voi planta niste arbusti in apropiere de ele sa le umbreasca putin. am luat un calin si mai cumpar eventual o tuia sau ceva care sa nu fie foarte mare.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E simplu atunci, daca ai sfori trase. Ridica usor lastarii de jos si leaga-i de jur imprejurul batatorului cu o sfoara. Las-o larga, nu e nevoie sa legi strans. Vor incepe sa se prinda singure de sforile celelalte pana la urma. ;-)
 

anette_b

Member
ok. multumesc !
sa mai zic ca nu am tuns niciuna ? :) credeam ca au degerat si apoi aveau brusc lastari. dar cred ca vor inflori. sper...
anul trecut nu s-a prins H F Young , adica a parut ca s-a uscat la scurt timp de la plantare. a reusit cumva sa traiasca (probabil radacina sanatoasa ?) . dupa mai bine de o jumatate de an fara nicio frunza , acum e bine si sper sa infloreasca.
 

miki70

Active Member
Clematita mea Arabella are cate un lastar ofilit rau. Posibil de la maceratul cu gainat de porumbel :( . Zic posibil pt ca mi-am adus aminte ca, cu o zi inainte era putin ofilita si am udat-o bine, am crezut ca ii e sete. Uitasem de acea ofilire si ieri cand am udat toate plantele cu macerat de gainat i-am pus si ei. Numai ea e afectata . Mi-e teama ca o pierd asa cum mi s-a uscat Huldine anul trecut. Azi ii pusai multe bidoane cu apa sa-i spal radacinile. Ce as mai putea face?
 

geodezia

Well-Known Member
pai cind facusi maceratul asa repede sau nu mai avusesi rabdare si pusesi direct si iti arse palnte .. numai sa o scoti tine-o vreo 2-3 zile in apa spal-a bine radacinile poate poate .. da repede .. uf ..ai grija cu diluarea maceratului ca iti arde plantele .respecta reteta
 

mikka

New Member
Bun gasit, clematitoaselor :D
Sunt incepatoare in ale gradinaritului, si am luat de la Starkl 3 clematite pe care le-am cam chinuit :nu-mi_place: adica le-am primit vinerea trecuta dar nu am ajuns inca sa le plantez, merg la curte doar in weekend, e o zona de deal unde a fos rece pana acum. Arata bine, au tija cam de 1m, frunzulite si ceva boboci mici. Acum, intrebare: maine le plantez musai, mai pot sa le mai tai asa jos sau le las asa cum sunt si le aranjez la primavara?
 

miki70

Active Member
Geo maceratul avea 4-6 saptamani, ieri am diluat 1:10 si am udat. Nu stiu sigur dc maceratul e de vina pt ca doar ea e blegita si nu toiti lastarii ci doar cativa. Dc era maceratul cred ca se blegea toata. I-am tot pus apa azi, cred ca vreo 6 bidoane de 5 litri.
 

Roxana Peled

Active Member
Miki, te-ai uitat sa nu fie vreo cauza fizica? Sa nu fi trecut vreo aratare pe acolo sa le fi taiat radacina sau tulpinile.

Mika, eu nu le-as mai taia la vremea asta pentru ca inseamna sa tai din cresterile noi la care s-a consumat deja energie pentru a fi create, nu cred ca mai ajuti planta in felul acesta. In plus pierzi bobocii ceea ce ar fi pacat.
 

miki70

Active Member
Incerc sa ma uit maine , e aglomeratie mare la baza . Are un cerc de galeata iar in jurul plantei cercuri din lastari de weigela (pt ai face umbra) . Posibil sa fi intrat Aricel dupa melci si sa fi rupt din lastari :(
 

mikka

New Member
Roxana, :rose: le las asa si sper sa le mearga bine! Nu-s prea sigura de sol, e cu 5 cm de pamant bun deasupra dar la adancime e mai lutos si am si cartite :suparat: . O sa le pun pamant de flori intr-un vas cu gauri mari si sa-l ingrop.
Ati incercat sa scapati de cartite prin inundarea galeriilor cu apa? Am auzit de aceasta solutie insa nu stiu daca functioneaza.
 

geodezia

Well-Known Member
carbid bulgari bagati in galerii sau un bat si in cap o cutie de conserva .. creaza vibratii .. mai sunt si ceva aparate pe baza de vibratii .. cam greu sa scapi de ele pleaca la vecini dupa care revin
si la mine la o clematita este un lastar rupt .. dar cred ca tot as aori fritzi ori betina isi fac de lucru in florile mele
ieri am gasit-o pe betina mai bine zis matusa a vazut-o in scuarul ala cu floricele tolanita ca doar ce uadsem ..am pus o mina maici domnului primita de la hasband si ii venea ei bine la fundulet apa racoroasa ..asa ca am dat cu fluierul dupa ea ..(fluierul piciorului )
 

claude

Well-Known Member
Moderator
miki70 a spus:
Geo maceratul avea 4-6 saptamani, ieri am diluat 1:10 si am udat. Nu stiu sigur dc maceratul e de vina pt ca doar ea e blegita si nu toiti lastarii ci doar cativa. Dc era maceratul cred ca se blegea toata. I-am tot pus apa azi, cred ca vreo 6 bidoane de 5 litri.

Miki, nu cumva e bolnava de nenorocirea aia de ofilire a clematitelor (clematis wilt disease)? Nu are nimic pe frunzele lastarilor blegiti, nici o pata? Ca daca ai pus la toate ,macerat de gainat si doar ea a reactionat asa inseamna ca nu maceratul e de vina. Ca daca e aia nu ai ce face, nu exista tratament, doar sa tai lastarii afectati si sa te rogi ca restul sa supravietuiasca :(

http://apps.rhs.org.uk/advicesearch/pro ... px?pid=125

http://www.missouribotanicalgarden.org/ ... -wilt.aspx
 

miki70

Active Member
In total 4 lastari a avut uscati, aia 4 erau f ramificati si acum e cheala rau, nu mai e un palmier ca anul trecut :( . Cred ca stiu ce s-a intamplat cu Arabella mea. Datorita faptului ca nu se scurge apa repede la ea ii pun rame iar ultima data i=am pus una f mare gasita prin compost :( , era groasa ca un creion. Cred ca ea mi-a papat din radacinile Arabellei :( .
 
Sus