Clematite partea IV

carmenushka

Active Member
Foarte frumoase florile Carmen, e o bucurie sa le vezi inflorite indiferent de toate neajunsurile acestui an. La mine Rouj Cardinal e din nou inflorita acum si e o placere s-o privesti desi in rest gradina arata cam jalnic ca n-am avut deloc timp sa ma ocup de ea in vara asta plus ca a fost un an tare prost pentru toate gradinile
 

laural

Well-Known Member
Din 15 luna asta cei de la Yurta o sa aiba in oferta si clematis la 12 lei. A mai luat cinava de la ei ? Eu vreau sa-mi comand 1 sau 2 dar nu ma pricep deloc la ele. As vrea unele care sa infloreasca usor si bogat ( nici nu am pretentii mari nu ? :rofl: ) Imi plac Asao, The President si Westerplatte. Ce parere aveti ?
 

George

Member
Eu mi-am cumparat zilele trecute patru clematite de la Baumax, erau reduse de la 34 de lei la 10,5 lei, desi mai aveam acele soiuri nu m-am putut abtine pentru ca aratau tare bine.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Excelent pretul, George! Sa te bucuri de ele! :D

Cateva flori de clematite inca deschis in gradina:

Perle d'Azur, Fond Memories, Rouge Cardinal, Ville de Lyon, Duchess of Edinburgh


Lawsoniana
 

popescu gp

Well-Known Member
Ce ai tu acolo sunt bijuterii si incredibile la aceasta ora.Sincere felicitari si de cat mai multe flori sa ai parte
 

Dea

Active Member
Va multumesc Domnule Popescu! Exceptional sa le mai vad inflorite dupa atatea dimineti cu bruma.
Asa e Victoria, au o delicatete aparte acum, te surprind si te fac sa te uiti de doua ori in calendar, sa te asiguri ca nu ai gresit data :D
 

popescu gp

Well-Known Member
Temperaturile sunt ridicate,asta inseamna ceva economie la gaze si combustibil,dar floricelele din gradini s-au dus,ne mai desfatam cu cele din interior.Oricum platutele din interior simt vremea caci la mine,hibii au flori si boboci,plumbago indica inflorit dar si plin de boboci si la fel smithianthele.
 

marirogo

Active Member
Dragelor, stiu ca aveti mai multa experienta decat mine cu clematitele. Hai sa va spun ce-am itulit eu in toamna asta. De fapt, cam prin august am observat ca marea majoritate a clematitelor mele au suferit enorm de pe urma secetei, si aveau frunzele uscate. M-am pus si le-am scos din pamant si le-am pus in ghivece cu turba, asezate la umbra. Pe la inceputul lui noiembrie le-am replantat in pamant, in alta zona nou amenajata pentru ele. Acum ma intreb eu, or fi avand vreo sansa sa reinvie la primavara? Stau cu sufletul la gura pana la primavara.... Voi ce parere aveti?
 
Sus