Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este frumoasa,am si eu si nu din primul an face flori asa mari si frumoase.Nu ii place prea mult soare .La semiumbra are culorile mai tari si mai pregnante.Cel putin la mine asa s-a intimplat.Plus ca nu s-a sauparat de mutarile aplicate :D
 

anasstasia

Active Member
Mi-ar placea ca fiecare care are clematis, sa-i deschida cite un topic separat, in care sa prezinte citeva poze si sa dea citeva detalii despre ea: din ce grupa de taiere face parte, cit creste, unde-i place sa stea (soare, semiumbra), daca i-a dat ingrasamint si care a fost influenta acestuia ...
Multi dintre noi la aceasta comanda am comandat clematis pe care altii le au au deja. Ne-ar ajuta foarte mult sa aflam mai multe detalii ca sa nu existe riscul sa le pierdem.
 

bebe Iris

Active Member
Eu as putea descrie cateva clematite, dar nu as fi vrut sa pun eu primele fotografii, pentru ca eu am album pe sunphoto si pot pune doar link catre poze. Iar cand se dechide topicul ar fi frumos sa fie poza in prima postare, nu?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ramona, tu scrie despre ele si daca imi permiti, modific eu link-urile din textul tau cu pozele asociate.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pentru a afisa pozele de pe Sunphoto (sau orice alt site care are thumbnail-uri = poze micute pe care apasand cu mouse-ul se deschid apoi pozele mari) se poate folosi procedura de mai jos.

Recomand utilizarea browserelor Firefox si Chrome. In Internet Explorer sunt ceva mai multi pasi de urmat.

  • Se deschide albumul cu pozele intr-o pagina separata. E important ca pozele vizualizate sa fie cele micute, thumbnail.
    Exemplu: http://bebeiris.sunphoto.ro/Clematis_2011

    Apoi in forum, in mesajul in care doriti includerea pozelor, puneti urmatoarea expresie:

    AAA[/b]]

    unde:

    AAA se inlocuieste cu:
    In pagina cu albumul se face click dreapta cu mouse-ul pe poza micuta, se selecteaza

    • 'Copy Link Location' (daca folositi Mozilla Firefox)
      'Copy link adress' (daca folositi Google Chrome)
      'Copy Shortcut' (daca folositi Internet Explorer).
    Apoi se revine in pagina forumului la mesajul editat si se face Paste (sau combinatia de taste Ctrl+V) in loc de AAA


    BBB se inlocuieste cu:
    In pagina cu albumul se face click dreapta cu mouse-ul pe poza micuta, se selecteaza

    • 'Copy Image Location' (daca folositi Mozilla Firefox)
      'Copy image URL' (daca folositi Google Chrome)
      'Properties' (daca folositi Internet Explorer). Din fereastra nou aparuta, cea micuta, cu fundal gri se selecteaza cu mouse-ul textul ce urmeaza dupa Adress (URL), de la 'http' pana la '.jpg'. E posibil ca acest text sa se intinda pe 2 randuri. Selectati-l pe tot (exp: http://gd.sunphoto.ro/photos2/358/64/35 ... ZWSLOH.jpg), apoi click dreapta pe selectie si Copy (sau combinatia de taste Ctrl+C)

    Apoi se revine in pagina forumului la mesajul editat si se face Paste (sau combinatia de taste Ctrl+V) in loc de BBB


    Atentie! Nu inversati cele 2 link-uri intre ele!

Exemplu:
Cod:
[url=http://bebeiris.sunphoto.ro/Clematis_2011/35896645][img]http://gd.sunphoto.ro/photos2/358/64/35896645_LRDZWSLOH.jpg[/img][/url]
Rezultatul fiind:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu zic ca e pe dos, ceva mai mult de munca cu editarea. :rofl:

Dar stiu ca sunt fete care isi doreau mult sa poata pune imagini in loc de link-urile de pe SunPhoto. ;-)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cu placere :D

Da, pare greu la inceput, dar daca va iese prima data, dupa aceea vi se va parea mai simplu.
 

bebe Iris

Active Member
Esti super tare Carmen!!! Jos palaria! de cand asteptam asa ceva!?! Nici nu stii!!! :D
(Functioneaza daca inlocuiesc AAA cu BBB, adica inversez link-urile) :hug: :* :indragostit:
 

carmenushka

Active Member
Am o propunere, pentru ca am vazut ca au inceput sa apara topicurile dedicate, sa organizam informatia din primul post dupa modelul dat in enciclopedia de pe www.clematis.com.pl cu denumire, culoare, inaltime, dimensiunea florilor, perioada de inflorire, expunere, grupa apartinatoare, eventual parinti, grad de rezistenta la ger
Toate puse in aceeasi ordine si apoi eventual completat cu detalii din xperienta personala.
Acum nu se vede dar pe viitor ordine aceasta in informatii va fi foarte utila
 

bebe Iris

Active Member
Pozele sunt, acum textele, respectiv informatiile, se pot modifica cum doriti, pe mine nu ma deranjeaza :D Carmen, daca doresti modifica sa inceapa toate topicurile la fel.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nah ca cred ca am facut o boacana.Am fost ieri in Bricostore si am vazut ca aveau clematite la 15 lei asa ca mi-am luat o bucatica.Pe cutie ar scrie ca e Jan Pawel insa pana nu va inflori nu voi stii cu exactitate ce este.Problema mea acum este ca habar nu am cum sa o ingrijesc in interior.Sa o tin la caldura sau sa o pun in geam intr-o camera neincalzita?Incepe sa dea mici muguri lucru care m-a facut sa vad ca este vie pentru ca erau multe care nu stiu sigur daca erau sau nu viabile.
Asadar si prin urmare am luat-o dar acum ce fac cu ea?Voi ce ma sfatuiti?
Multumesc tare frumos!
 

R@MONA

Active Member
Eu am deja la caldurica 2 clematite in ghivece; pe balcon, cu gerurile care au fost, mi-a fost frica sa le las; le-au plecat deja lastarii; Multi Blue are lastari de un deget lungime.Eu as tine-o la caldura si lumina ;fiind de-abia cumparata, cred ca este cam sensibila.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus