Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

miki70

Active Member
Multi Blue ma bucura cu o floricica


Miss Bateman a imbracat bolta pe jumatate, la anul in primavara va fi o splendoare :visator:
 

bebe Iris

Active Member
:eek: Chiar o sa fie ceva grozav! :D Super tare!!!
Cu nebunia de afara...ca nu mai stii ce anotimp este...mi-a reinflorit Montana Rubens. Vreo 10 flori, dar maaari :D
 

popescu gp

Well-Known Member
clematita

Din pacate nu am reusit inca sa fac poze cu cele 2 clematite ce inca isi etaleaza floricelele;poate reusesc maine si le pun in album;celelalte dau semne de pregatire pentru iernat
 

IULIA

Active Member
mi-au reinflorit si mie multi blue si una moviu-lila.
in schimb am inflorita una noua, care am plantat-o in mai, cu floare pendenta, mica, de 4 cm, mov inchis si catifelat. e ca un clopotel, cu 4 petale. nu o pot identifica. :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
La mine infloreste de vreo 2 saptamani jouiniana 'Mrs Robert Brydon'. Are floricele tip clopotel, micute, dar are cam vreun milion de boboci!

 

claude

Well-Known Member
Moderator
Care galbena, ca asta-i cu flori albastre? :? Eu galbena am tangutica doar. Asta din poze a crescut fantastic, o plantasem intre 2 alpina pe care le-a acoperit, asa ca la toamna o mult la baza unui prun, pentru ca e de grupa 3, se taie primavara scurt, asa ca acolo va putea sa se desfasoare in voie
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoasa, Arselia, a ta e mai inflorita decat a mea, tangutica mea le-a deschis cam pe rand, cate 3-4 odata. E drept ca in primavara era doar un betisor lesinat, nici n-am sperat la flori vara asta, am si mutat-o prin mai, ca era prea la umbra,dar s-a descurcat de minune, a lastarit foarte bine.
Pana la urma, varietatile apropiate de specii mi se par mult mai ok decat hibrizii cu flori mari care, daca se dezvolta bine sunt, poate, mai spectaculosi, dar sunt si mult mai fitzosi si cu ifose
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ciudatica dar frumoasa :D
eu n-am avut noroc de clematite anul asta, au fost prea umbrite intre trandafirii de pe pergola :( . Deci si astora trebuie sa le schimb locul, poate am mai mult noroc la anu'...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Si la mine au inceput sa reinfloreasca vre-o 2-3 ...... cam greu insa cu seceta asta.


 

ghia_don

Active Member
Am observat si eu ca Tangutica infloreste fara pauza, toata vara...toti lastarii au inca flori si boboci in diferite stadii de dezvoltare... :D
 

adrianam

Well-Known Member
Frumoasa! :D

La mine este inflorita Prince Charles a doau oara, destul de frumos pentru ca am tuns-o cam la 1 metru prin iulie, dupa ce incepuse sa arate deplorabil cu frunzele arse de soare.
 

miki70

Active Member
La mine Hagley hibrid nu a mai facut flori deloc, Arabella a facut non-stop si abia acum au inceput sa-si dea drumul cele 2 clematite plantate anul acesta in iunie Rouge Cardinal si Comtesse . Lui Miss Bateman care a imbracat bolta foarte frumos au inceput sa i se usuce frunzele si nici urma de flori :(
 

Dea

Active Member
Superba popgeo! :visator: O culoare impresionanta!

Una din clematitele mele, inca inflorita si acum, mai si da lastari noi, cu boboci ...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus