Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

lili

Member
alfa a spus:
Arselia, te ajut eu. Tu ai Rouge Cardinal, dar stai linistita ca nici aia nu e rosie rosie :rofl: .
Am si eu si Rouge Cardinal si Niobe si niciuna nu e rosie cu adevarat. Dar de Westerplatte ce stiti?
Cea mai "rosie si mai rosie" este hibridul Clematis Rebecca ™ - A mea m-a bucurat cu o floricica in toamna.
 

carmenushka

Active Member
Pentru ca pergola am luat trebuie musai sa iau si 2 clematite nepretentioase, de grupa 3, sa creasca mult si sa faca muuulte flori!
De Polish Spirit ce-mi puteti spune? e din viticella group, o are cineva?
 

nick1971

Active Member
super, abia asteptam sa se deschida :D
gata, ma mut in vestul tarii, la voi au inflorit si la mine nu :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
carmenushka a spus:
Pentru ca pergola am luat trebuie musai sa iau si 2 clemar=titenepretentioase, de grupa 3, sa creasca mult si sa faca muuulte flori. De Polish Spirit ce-mi puteti spune? e din viticella group, o are cineva?
Da' de ce neaparat de grupa 3?
 

miki70

Active Member
La mine ploua incet si acum cateva minute i-am facut fotografii lui Miss Bateman de pe fereastra. Isi deschide zilnic cateva flori. :wink:

 

ACHIMENES

Member
Au fost harnicute, comparativ cu ce avem noi in gradina, pentru ca au avut conditii mai bune la producator si deja au venit cu bobocii formati. Cele autohtone, fiind afara, au avut de indurat mult pana sa formeze bobocii.
Vom vedea la anul daca sunt la fel de precoce.
 

mymo

Active Member
La mine se comporta la fel ca si cele vechi,poate si din cauza ca niciuna dintre nemtoaice nu avea boboci cand a ajuns la mine.Unele soiuri infloresc mai devreme,altele mai tarziu.
 

popescu gp

Well-Known Member
clematita

Vremea isi spune cuvantul in privinta imbobociri si nu mai zic a infloririi.Eu am plantata 3 clematite anul acesta de la Starkl ce aveau boboci si doar arata ca s-au prins caci boboceii se maresc ,dar pana la inflorire mai este.Sio cele batrane au boboci dar inca mai asteapta vremea mai buna;in revista de apicultura se da prognoza de inflorire a salcamului in zona noastra intre7-10 mai,dar copacii sunt la fel ca iarna,nici gand sa imboboceasca;asta inseaman ca sunt dupa minme intarzierii de cca 2 saptamani( daca nu mai mult).Am prins prognoza meteo in luna mai si se anunta doar temperatura de 17 grade,ce inseamna rece pentru acesta perioada.Primavara capricioasa( se poate spune toamna la noi)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu pandesc Koreana 'Dusky', avea doar 2 boboci, unul s-a uscat pentru ca vantul a rupt lastarul care il purta asa ca mai are doar unul, care e doar putin deschis. Lui Dr. Ruppel ii merge rau, are doi lastari anemici iar doi mai mici s-au ingalbenit si dau semne ca se duc :( Nici Kakio 'Pink Champagne nu e mai breaz, alpina de la nemti se straduie sa reziste vantului. Singurele doua care se descurca chiar bine sunt Miss Bateman si Ville de Lyon.
M-am gandit sa tai de jos la primavara cele de grupa A, chiar daca nu vad flori, oare am sanse sa lastareasca ceva din radacina?
 

miki70

Active Member
Mai bine ii faci marcotaj terestru o faci colac si partea de jos a colacului o ingropi, o lasi asa 1 an dupa care o separi de plata mama. Eu asa am facut cu Multi Blue care avea doar 1 fir, acum are 2 fire sanatoase dar o singura floare :astept: Posibil si anul acesta sa-i fac marcotaj terestru, doar asa voi obtine mai multe fire . Din pamant nu cred ca lastareasca, doar dc o ingropi mai mult .

La mine Arabella are boboci f frumosi dar...... la baza ei am vazut niste gauri in paman, una fix in mijlocul ei :x , doi carabusi negri si mari cat unghia de la degetul mare de la picior erau unul langa altul, i-am luat si ... acum nu mai sunt. Ma tot uit sa vad dc se blegeste clematita, cat de mult or fi papat din radacinil ei dar e vioaie, nu s-a plegit deloc.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Zici tu ceva cu marcotajul...adica cum sa o fac colac? fac colac tot lastarul? :? si il ingrop tot, lasand afara doar varful? Sau fac doar o bucla, pe o portiune, si aia o ingrop?
 

miki70

Active Member
Depinde cat de mare e lastarul, eu i-am facut doar o bucla, l-am ingropat pe o portiune de 30cm iar acum in primavara nu a mai fost nevoie sa-l despart de plata mama pt ca li l-a separat un catel sau o pisica. Fixezi bucla in pamant cu cate un cui lung si indoit , sau o sarma f tare indoita. Eu as incerca anul acesta la montana rubens care are tot un fir dar voi face mai multe bucle pt ca e lunga .
 

bebe Iris

Active Member
mikishor a spus:
Depinde cat de mare e lastarul, eu i-am facut doar o bucla, l-am ingropat pe o portiune de 30cm iar acum in primavara nu a mai fost nevoie sa-l despart de plata mama pt ca li l-a separat un catel sau o pisica. Fixezi bucla in pamant cu cate un cui lung si indoit , sau o sarma f tare indoita. Eu as incerca anul acesta la montana rubens care are tot un fir dar voi face mai multe bucle pt ca e lunga .
Montana Rubens se prinde usor asa cum spui tu Miki. La President si la Wasawska Nike nu am reusit.

Un pic mai inflorita:
http://bebeiris.sunphoto.ro/Clematis_2011/36358595
 

claude

Well-Known Member
Moderator
O sa incerc asa...sa vad ce se-ntampla, sper sa inradacineze, ca si astea, cum zice bebe Iris, nu toate-s asa dispuse sa faca ce vrem noi, mai fac si fitze :evil:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus