Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit si la mine doua si se mai pregateste una dubla alba.....:

 

gty

Member
:rugaciune: :rugaciune: :rugaciune:
va rog un sfat : am cativa butasi de clematite
cei care aveti experienta : cum as putea cel mai sigur sa ai prin ? prin ce metoda ?

sper sa nu ai pierd :cry:
 

gabiee

Active Member
uite cum se pregateste butasul
http://gabiee.sunphoto.ro/diverse/22765656

asta am gasit dupa ce am reusit cu un lastar .... am pus 2 noduri in pamant intr-un ghiveci si am acoperit cu o punga ghiveciul ....
asta a fost cam de o luna .... plantuta e bine , am mutat-o de cateva zile la adapost , dar tot racoare ... nu in casa

am mai pus .... taiate dupa metoda din poza de mai sus .... deocamdata sunt bine .... nu au ofilit .... sa vedem ce iese :D
 

gabiee

Active Member
sunt semilemnificati , varfurile verzi au fost taiate :D
asa am facut si eu deocamdata sunt bine , in timpul zilei mai dau jos punga de pe ele .....
 

belisima

Well-Known Member
:D multumita lui sanamaria am si eu un hagley hibrid acum...puteti sa ma indrumati la modul de ingrijire,ce tip e, cand trebuie tunsa :?
am plantat-o cu fata spre vest.

mai am una care trebuia sa fie multiblue, dar seamana mult cu un jakmanii... a facut flori mici si uratele in primul an,dar multe si pe lastarii noi,de unde am dedus ca trebuie tunsa primavara :idea: .aceasta e in semiumbra,oare asta ii cauzeaza?
:mrgreen: orice sfat e binevenit
 

bebe Iris

Active Member
belisima a spus:
:D multumita lui sanamaria am si eu un hagley hibrid acum...puteti sa ma indrumati la modul de ingrijire,ce tip e, cand trebuie tunsa :?
am plantat-o cu fata spre vest.

mai am una care trebuia sa fie multiblue, dar seamana mult cu un jakmanii... a facut flori mici si uratele in primul an,dar multe si pe lastarii noi,de unde am dedus ca trebuie tunsa primavara :idea: .aceasta e in semiumbra,oare asta ii cauzeaza?
:mrgreen: orice sfat e binevenit
Tunsul e optional, parerea mea...
Se foloseste ptr ca tufa sa se indese, in principal in primii ani dupa plantare...doar ca nu intotdeauna se intampla acest lucru, adica nu intotdeauna se indeasa.
Daca doresti sa le tunzi, atunci le tunzi primavara.
Jackmanii merge foarte bine si la semiumbra :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Tunsul nu e chiar optional..... unele cresc foarte mult intr-un an... si daca vrei sa le tzii in dimensiuni rezonabile nu prea ai alternative...

Altele cresc mai moderat si alea nu prea necesita tuns...
 

aleynad

Active Member
Moderator
dragilor, am observat ieri ca clematita mea "Ernest Markham", primita cadou in luna mai s-a hotarat sa-mi infloreasca in sfarsit, desi pe eticheta scria ca infloreste in iulie/august :?
Asadar, acum in octombrie, am vazut primul boboc la ea :eek:
conform pozei de pe eticheta ar trebui sa faca flori rosii

:mrgreen: asa ca stau cu ochii pe bobocul ala ca pe butelie ca sa vad ce culoare va fi cand se va deschide :mrgreen:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus