Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

gabiee

Active Member
nu le-am pierdut .... nu le-am cumparat inca :)
de fapt am avut acum vreo cativa ani unul din acela mov , mai comun , pe acesta intr-adevar l-am pierdut cand am avut constructori prin curte , cred ca au turnat apa cu ciment cand spalau galetile de mortar .... am pierdut atunci multe floricele
de atunci tot vreau sa-mi cumpar , in primavara tot am amanat pana am ramas fara .....
 

miki70

Active Member
Kerkyra merci :hug: Te rog ia un pix si noteaza ce clematite sunt acolo ca sa ma apuc sa le caut sa vad ce tip sunt. Era una Ice Blue (parca asa se numea) care mi-a placut dar restul denumirilor nu mi le mai amintesc.
 

kerkyra

Well-Known Member
Am trecut ieri in fuga pe acolo si erau vreo 4 feluri din care retin Multiblue si Hagley hibrid, dar ma duc azi si notez. Pretul tot ca in Baumax, 22-23 lei. Parca la expo in iunie au fost mai ieftine? Dar atunci nu mi se pusese pata :rofl: Au scris pe eticheta perioada in care infloresc, inaltimea la care ajung, parca si ceva legat de tundere.
 

miki70

Active Member
Pe eticheta mai scrie gresit cateodata, nu te lua dupa ce scrie pe ea. Ice Blue nu mai era? La expozitie cele mai ieftine erau la 20 ron parca si urcau pana la 30-35ron. Dar cand ti se pune pata nu scapi :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mi-am cumparat in vara o amarata de Clematita la 10 lei.Nici nu ma gandeam ca va mai inflori pentru ca asa am patit cu toate pana acum.Le-am luat,le-am plantat si abia in urmatorul an s-au invrednicit si au facut flori.
Aceasta,insa a vrut tare mult sa imi arate cum este:

http://picasaweb.google.ro/sarselia/Pri ... 0615621442

stiti cumva si cum o cheama?
Multumesc frumos.
 

bebe Iris

Active Member
E Multi Blue, si va fi din ce in ce mai frumoasa!!! :D Sa-ti traiasca si sa te bucure cu flori mari si multe!!!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc bebelusule!
Sa speram ca e mica si pricajita acum.Statea amarata intr-un colt in piata de flori si nu m-a lasta inima sa plec fara ea.Dar am luat-o la plesneala pentru ca nici macar o eticheta nu avea.
 

angela draganoiu

Active Member
si eu am o clematita care asta primavara a inflorit anemic insa acum e plina de boboci si flori. stau si ma intreb o fi normal :?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus