Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

miki70

Active Member
Anastasia , tb sa modifici vizibilitatea din privat in publica. Cand esti in sunphoto , te pozitionezi pe albumul care contine violeta si scrie mai jos (unde se termina toate albumele) Modifică nume/vizibilitate cu portocaliu. Dai clik si modifici .
Hai ca vrem sa vedem ce i-ai facut clematitei. :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu azi am transplantat in gradina singurii doi butasi de clematite care au facut radacini. Am pus in primavara mai multi, dar doar doi butasi de 'Mrs. Bateman au supravietuit. Am ramas socata sa vad ce radacini zdravene aveau. Ii plantasem intr-un ghiveci din acela cu inaltime de cca. 25 cm, ca stiam ca virgula clematitele au radacini profunde, dar nu ma asteptam de la 2 butasi amarati sa aiba radacini pana-n fundul ghiveciului! :eek:
 

anasstasia

Active Member
Daca as cumpara acum o clematita ( din Obi, Dedeman, Bricostore sau de unde gasesc mai ok), as putea sa o pastrez peste iarna si sa o plantez la primavara?
Ideea este ca mi se par prea sfrijite cele din comert si nu stiu daca ar rezista. Acum as tine-o intr-o zona racoroasa si mai intunecoasa si as planta-o la primavara la tara. Ce spuneti?
 

alfa

Active Member
Anastasia, nu cred ca trebuie sa-ti faci asa de multe griji. Desi par firave, rezista afara bine. Si la primavara dau de unde credeai ca nu mai iese nimic.

La Hornbach aveau saptamana asta reduse la 10 Ron si aratau foarte bine.
 

miki70

Active Member
Eu as vrea sa protejez cateva clematite deoarece una anul trecut mi-a murit de la suprafata. Credeti ca folia de plastic e buna sau sa pun un sac de iuta dupa ce musuroiesc baza cu frunze multe?
 

anasstasia

Active Member
Daca pui folie de plastic nu va avea ventilatie. Nu ma prea pricep, asa ca nu stiu daca dau sfaturi pertinente...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Azi am trecut prin Hornbach Berceni si am vazut cateva clematite la 14 lei parca. N-am luat, nu mi s-a parut ca arata chiar bine. :?
 

alfa

Active Member
Hmm, asta inseamna ca reducerile se decid in magazin si nu in centrala.
Eu le-am vazut in Militari si erau frumoase si la 10 Ron. Am si cumparat una pentru o colega.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cu semintzele de clematita s-ar putea sa dureze 3-4 ani pina ajungi sa vezi florile...
 

mosu

New Member
popgeo a spus:
Cu semintzele de clematita s-ar putea sa dureze 3-4 ani pina ajungi sa vezi florile...


Si asa mă plictisesc;am răbdare... :wink:
Poate apare vreo floare pînă pe 12.12.2012.dacă nu, iau semințele cu mine.
 

bebe Iris

Active Member
mymo a spus:
Foarte frumoase fetelor :D

Si una pe care am asteptat-o ca pe pita calda si care mi-a stricat ziua :(
Trebuia sa infloreasa asa:

Si a inflorit asa :x

Stie cineva cum o cheama ca sa stiu si eu ce grupa e.
Mymo, ai tu o clematita rosie ca focul , in poza de mai sus. Cum se numeste? Ma tot chinui sa gasesc una rosie si nu reusesc :roll:
 

mymo

Active Member
In poza e rosie ca focul,in realitate e mai mult spre visiniu.Cred ca la Red Cardinal te referi.Dar,din cate stiu eu cea mai rosie este Rebecca,dar numai prin comanda externa poti face rost de ea.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus