Clematita

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

adrianam

Well-Known Member
Aveti grija! :D
Ia uitati ce avertismente am gasit pe www.bestgardenind.com:
"Collectors beware
Clematis are available in incredible variety. There is a clematis for almost every season and ever situation. Collectors and plant-aholics beware, once you begin with clematis, and it is almost impossible to stop! "
Odata ce te-ai indragostit de clematis este aproape imposibil sa te opresti!
 

adrianam

Well-Known Member
Iti dau doua liste cu clematite ce se pot cultiva in ghivece mari din care o mare parte le-am vazut la vanzare anul trecut in Craiova sau primavara aceasta la eutopia.

Prima parte este cu clematite ce suporta orice pozitie- soare sau umbra:
H.F.Young
Multi blue
Niobe
Pink Fantasy
Rhapsody- usor parfumata
Rouge Cardinal
Snow Queen
Comtesse de Bouchaud
Blue Angel
Voluceau
The President- luata de Cornelia

A doua lista este cu clematite ce prefera o expozitie N, E sau Vest.
Kakio (Pink Champagne)
Hagley Hybrid- era in Craiova saptamana trecuta
Capitaine Thouileaux- luata de Cornelia
Ville de Lyon - tot Cornelia
Guernsey Cream
Nelly Moser- dar nu este recomandata pentru containere.

Daca vrei mai multe amanunte despre fiecare gasesti pe site-uri specializate in clematite, de ex. www.clematis.com.pl
 

schlucky

Member
azi cand m-am intors de la munca am vazut intr-o gradina o clematita roz cu niste dungulite mov, planta cred ca era tanara, caci nu era mai inalta de 1m (sau poate e din cele ce se tunde) , dar avea niste flori asa de mari de cel putin 10-15cm diametru, am crezut ca nu vad bine :shock: , iar peste terasa o bolta, adica toata terasa acoperita cu bolta din clematis.....o minunatie.....
abia am asteptat sa ajung la pc sa ma apuc sa caut pe net clematite :rofl:
 

CocoT

Member
Azi am fost in Kaufland, Cluj, si am gasit clematite la 6 lei bucata. Am cumparat 6 :rofl: : Jan Pawel, Guernsey Cream, Hagley hibrid, Sunset, Blekitny Aniol si Asao. Asa arata: . Singura mai amarata este aceasta dar mi-a placut prea mult ca sa o las acolo. Sper sa o salvez. Sa o mut in alt vas sau sa o mai las putin acolo?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa va mai spun cate ceva: dimensiunea florii este in jur de 6 cm, probabil peste vreo 2 zile va ajunge la 7 cm. Dar nu cred ca se va face mai mare de atat. Coloritul este usor sters, dar asta o face si mai delicata. Tulpina se lemnifica rapid asa ca am frant-o nitel in timp ce-o pozam. Dar nu cred sa fie vreo problema. In plus, au crescut cam şui deci va trebui sa le tund pe toate dupa ce se trec florile. Le-am si transplantat in ghivece mai mari dar am pastrat triunghiul din bambus ca sa sprijin pe el lastarii cu frunze. Dupa tunderi le voi intinde pe sfoara (n-am sarma).
 

zamfira

Member
Cornelia, f frumoasa clematita ta !
A inflorit si la mine primul boboc, dar era cam zbarcit si floarea a iesit la fel. Sper ca urmatorii 2 sa infloreasca cum trebuie
Oricum ma bucur si de asta :) - e Capitaine Thouileaux
Ma asteptam sa aiba petalele mai albe , dar poate le celelalte flori
 

zamfira

Member
Attila, foarte frumoase !:)
S-au deschis si ceilalti 2 boboci ai clematitei proaspat poposita in gradina
 

adrianam

Well-Known Member
Exista totusi o boala, denumita 'clematis wilt'- dar nu stiu in romana cum s-ar traduce. Pe toate site-urile zic ca nu trebuie sa-ti faci probleme ca este afectata doar partea de la suprafata iar din radacini vor da noi lastari.
 

adrianam

Well-Known Member
Clematita Prince Charles,
flori de 6-7 cm, tip 3, prefera orientare S,E,V:

Clematita Piilu,
flori de 7-10cm, tip 2, prefera orientare S,E,W.
Am ratat florile pe ramurile de anul trecut. Ce vedeti sunt pe ramurile de anul acesta. In scurt timp va fi la fel de bogata ca si Prince Charles :

Clematita Hagley Hybrid
flori de 10 cm, tip 3, prefera orientare N,E,W.
Cu toate acestea eu o tin spre sud si ii merge bine.
Are mai putini boboci decat celelalte.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus