Clematis Yukiokoshi / Yuki-no-yoso'oi

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Clematis Yukiokoshi (Yuki-no-yoso'oi)

Flori simple sau semiduble albe cu urme verzi. Forma neregulata. Stamine galbene.
Tara de origine: Japonia.
Numele insemna "Alba ca zapada"

Diametrul florii 10-14cm
Grupa 2 de taiere
Inaltime: 1.5 - 2.0 m
Perioada de inflorire: mai-iunie, august-septembrie
Expunere: soare sau semiumbra
Obtinuta din: 'Pennell's Purity' x ???

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc. :D

Madalina: este luata anul trecut de la Westphal. O aveau si polonezii in oferta.
 

Roxana Peled

Active Member
Uau, ce frumoasa e! Dar ce face acolo singura? :eek:
Scuza-ma ca nu ma pot abtine, eu cand vad pamant neplantat ma ia cu tremurici :rofl:
Vreau si euuuu .... ce bine ar merge niste trandafiri prin jur :visator:
 

mymo

Active Member
Nu e chiar singura,in spatele ei e o lonicera iar la 1,5 m e un trandafir de dulceata.Ma bucur ca-ti place.
Pamantul e gol deoarece am replantat gazon.
 

Roxana Peled

Active Member
Mi s-a parut mie ca arata mult prea bine pamantul acela gol, curat si faramitzat ca sa nu astepte el ceva sa fie plantat acolo :D
 

mymo

Active Member
Daaa,a fost ceva munca,mai ales ca in urma cu doua luni au terminat oamenii gardul.Nu vrei sa stii cum arata tot locul pe unde au umblat :ros_unghii:
 

Roxana Peled

Active Member
Ohoho, nu trebuie sa-mi descrii ... am construit o casa :)
Am stat cu ochii pe muncitori ca pe butelie si tot nu am reusit sa salvam chiar tot. Urlam in fiecare zi la ei sa nu mai agatze haine si galeti in singurii doi pomi pe care ii aveam si eu in curticica mea minuscula :eek:f:
 

mymo

Active Member
Asa si eu,am luat-o de la 0 cu tot....asa ca intelegi de ce inca nu sunt toate locurile ocupate :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mymo, arata foarte-foarte bine. E o clematita care mi-a placut mult pentru combinatia de culori alb-verde a florilor, dar mi s-a parut ceva mai lenesa in privinta infloririi. La tine arata fantastic! Este cumva cea din comanda de la Westphal?
 
Sus