Clematis Westerplatte

bebe Iris

Active Member



Clematis rosu-visiniu cu stamine visinii, diametrul florii 10-15cm, grupa 2 (se tunde usor dupa prima inflorire), infloreste in iunie, iulie si reinfloreste in august, septembrie. Ajunge pana la 2 m inaltime si se poate planta la soare sau semiumbra.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Imi place, pana la urma o sa o cumpar si eu, dar inca nu i-a venit randul :oops: Asta din cauza ca e de grupa 2, cum incep sa stau prost cu spatiul prefer cele de grupa 3, pe care le pot combina si cu trandafirii :oops:
 

bebe Iris

Active Member
claude a spus:
Imi place, pana la urma o sa o cumpar si eu, dar inca nu i-a venit randul :oops: Asta din cauza ca e de grupa 2, cum incep sa stau prost cu spatiul prefer cele de grupa 3, pe care le pot combina si cu trandafirii :oops:
Si mie imi plac grupa 3 :D , arata super combinate cu trandafirii
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Se te bucuri de ea si sa infloreasca corect! Ce pret a avut? :D
 

fixpix

Active Member
Bebe, nu stiu, numai la mine nu se incarca pozele???
:mrgreen:
BG, sper sa fie cea pe care ai dat banii!
:wink:
 

MASCHA

Active Member
Prima inflorita din cele din Polonia
Parca as fi vrut sa fie culoarea mai spre rosu,asa cum este in albumul lor,este mai mult visinie,si este foarte catifelata .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mie-mi place culoarea ei...e frumos visiniul acela intens...parca mai frumoasa decat rosie-rosie :wink:
 

gabrielais

Active Member
e superba Mascha...mai trebuie sa ii gasesti un companion pe masura, ca sa se puna reciproc in valoare, si atunci sa vezi... nu mai pleci de langa ea.. :wink:
 

bradut

Well-Known Member
Ce frumos a inflorit! Anul aceasta am taiat toate clematitele: si noi, si vechi. Cu alte cuvinte, am facut ravagii. :rofl:

Pe Westerplatte am combinat-o cu Ghislaine de Feligonde. Asa s-a nimerit (ca la cat am avut de plantat, nu mai stiam nici eu cum sa le potrivesc, la un moment dat... :rofl: ).
 

MASCHA

Active Member
Am plantat-o intre doi trandafiri urcatori,unu alb si altu roz si de aceea as fi vrut ca ea sa fie rosu singeriu (asa o vedeam eu :oops: )dar se potriveste si visiniu.
Azi am admirat-o mai indelung si ma uimesc petalele cat sunt de catifelate ca la trandafiri.Acum sa vad cat v-a rezista floarea in "cuptorul" din Craiova...
 
Sus