Clematis Warzawska Nike

acidula

Member
Gabiuta a spus:
Aceasta clematita este grozava!
Creste ca Fat Frumos,infloreste nebuneste,se....foarte indeseste an de an, florile sunt frumoase ca(,) culoare si ca diametru,nu ii trebuie conditii speciale,suporta mutari,taieri din radacina ,etc....Eu sunt incintata de ea.
Suporta soare direct toata ziua si apa rar?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La mine soare nu are toata ziua iar apa ....hm....are zilnic dar nu din belsug.Are covor de sedum la "poale" asa ca tine umezeala cred ca si citeva zile :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
acidula a spus:
Gabiuta a spus:
Aceasta clematita este grozava!
Creste ca Fat Frumos,infloreste nebuneste,se....foarte indeseste an de an, florile sunt frumoase ca(,) culoare si ca diametru,nu ii trebuie conditii speciale,suporta mutari,taieri din radacina ,etc....Eu sunt incintata de ea.
Suporta soare direct toata ziua si apa rar?
Da, suporta soare toata ziua si apa ... mai mult cand ploua! A mea in conditiile astea traieste si a inflorit anul trecut de 2 ori foarte bogat! :D Cred ca este una dintre cele mai rezistente, nepretentioase si florifere clematite! O ador! :D
 

taia

Active Member
Intr-adevar,este superba ! A "explodat" dintr-o data zilele acestea, cand a vazut in sfarsit soarele.
Se pregateste sa infloreasca si Viennetta,care este incarcata de boboci. :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
Taia, superba clematita ta! :clap:
Asa trebuia sa fie si a mea, dar inainte sa se deschida bobocii a apucat-o vestejirea :( astazi am tuns-o si au mai ramas doar cateva flori :(
 

taia

Active Member
Vremea asta nenorocita nu le-a priit de loc.Am si eu trei pe care a trebuit sa le tund de tot,din cauza vestejirii.Nu cred ca anul acesta mai vad flori de la ele,sau foarte putine.Inca vreo trei cresc incet de tot si boboci ,nimic.Aceasta,Viennetta si Multi Blue,vad ca merg bine.
 
Sus