Clematis Vyvyan Pennell

alfa

Active Member
Grupa de taiere 2
Inaltime: 240-350 cm
Expunere: soare, partial umbra

Inflorire: lunile V-VI - flori duble primara
VIII- IX - simple

Floare dubla (partial deschisa) :
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E superba! Am mai vazut pe net poze cu ea si mi se pare a fi una din cele mai frumoase clematite cu flori duble. Peste vreo 2 ani va o splendoare :D
 

alfa

Active Member
Continuarea.... :D



Nu prea imi iese culoarea adevarata. E un pic mai movulie, decat in pozele acestea.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E superba! Mi-a ramas gandul la ea, cred ca o trec pe lista de viitoare achizitii, chiar daca nu stiu unde o sa le mai gasesc loc :D.
 

nina77

Member
E pur si simplu minunata! Si eu am luat una de la gardener, dar din pacate a inghetat, sper sa dea din radacina pentru ca imi place tare mult.
 

ghia_don

Active Member
A inflorit :D



Culoarea florilor e mai spre mov..
Acum ma bucur ca n-am stat pe ginduri cind am ales-o :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cât de bogat a înflorit! Este foarte frumoasă!

Ramona, mai ai loc? Că eu abia acum 3 zile am reuşit să plantez ultima poloneză, nu ştiam unde să o mai pun. Te invit pe la mine :rofl:
 

alfa

Active Member
Doina si a ta e noua? Se pare ca e tare infloricos soiul acesta :rofl: Si asta imi place!

Am gasit insa si un mic minus. Florile tin destul de putin, cam o saptamana. La mine s-au scuturat deja, spre deosebire de floarea lui Veronica's Choice, care si acum arata la fel de minunat.
 

ghia_don

Active Member
Da e noua si a mea..de la polonezi..
La mine inca tin florile, dar nu e deschisa complet decit de citeva zile..
 

nick1971

Active Member
cum am mai spus... se mareste lista si la mine pentru la primavara :)
Doina, eu n-as mai pleca din gradina :visator:
 

Roxana Peled

Active Member
E absolut superba! Eu am avut o singura floare batuta la clematita asta si am cazut pe spate :rofl:

Nici nu-mi pot imagina cum e una ca a ta in realitate :hipnotizat: . In plus varianta simpla de floare arata minunat si ea :)
 

alfa

Active Member
Pe mine ma surprinde cat de bogat infloreste, cu toate ca e abia al doilea an la mine si chinuita destul de tare ( e infundata in pamant cu tot cu ghiveci, pt ca vroiam s-o mut defapt)

Roxi, la anul iti va face sigur o gramada de flori!
 
Sus