Clematis Ville de Lyon

laural

Well-Known Member
Fetele ajutti-ma si pe mine, e prima mea cleatita :oops: . Ce-i fac o plantez si ii sprijin lastarii astia lungi sau .......?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cam tristuta, saraca! Si foarte golasa la baza...daca o tai acum nu stiu daca mai lastareste....si nici nu-mi dau seama daca sunt niste lastari etiolati, cu frunze deschise la culoare ca si cum nu au avut parte de suficienta lumina sau mi se pare mie de la lumina (sau blitz???). Ne lamuresti tu, Laura?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Planteaz-o, pune-i un suport pe care sa se catare (atentie, nu lemn. Clematitele nu se agata de lemn). Si in rest isi face singura treaba.
 

taia

Active Member
Planteaz-o mai adanc decat este acum in ghiveci, cu inca o pereche de noduri.De acolo vor da tije noi.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
laural a spus:
:eek: nu vrea lemn ? asta chiar ca nu am stiut ? da ce sa-i pun ?
Multumesc Caramell :hug:
Cadrul poate fi din lemn (pentru aspect). Dar poti sa il imbraci intr-o plasa de sarma cu ochiuri mari (chiar si foarte mari 10-20cm), sau eventual sa impletesti niste fire de sarma/sfoara/cablu de care clematita sa se poata agata. Atentie: sfoara de obicei putrezeste, e ok doar un sezon.
 

laural

Well-Known Member
S-au pleostit frunzele :( Cand am plantat-o avea 2 lastari destul de lungi si deschisi la culoare...acum am vazut ca sunt ofiliti. Trag nedejde sa-i cresca altii :ros_unghii:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Daca radacina e sanatoasa eu spun ca planta are sanse. Ma gandesc la una din clematitele mele careia de doua ori i-a fost rupta complet partea aeriana accidental (o data pisicile, o data binevoitori care mi-au plivit gradina, in loc s-o priveasca :D ). Nu spun ca nu au si urmari evenimentele astea. Desi am plantat-o de vreo 2 -3 ani e muuult in urma celorlalte.
 

Roxana Peled

Active Member
Pentru prima data in viata am plantat si eu o clematita anul acesta careia i s-au oflit ambii lastari pe care ii avea (frumosi si frunzosi) la nici o saptamana dupa ce am pus-o in pamant. Nu am avut nici o explicatie pentru ceea ce s-a intamplat cu ea dar ieri revenind la ea dupa mai bine de o luna am constatat ca i-a dat lastar nou din radacina :D
Deci se poate! Daca radacina este sanatoasa gaseste resurse sa formeze o alta planta :D
Cu toate astea sunt inca socata de ce s-a intamplat cu ea pentru ca nu prea mi se intampla sa-mi moara plante :nu stiu:
 

nicolae68daniela

Active Member
Doamne-ajuta, bine ca si-a revenit !! Am si eu una care nu prea ii prieste locul unde e plantata vad doar cateva foricele de la ea apoi ....creste dar asa anemica , frunzele sunt de un verde crud si nu e viguroasa. Am dat vina pe trandafirul urcator care il aveam langa ea, pe el l-am scos anul trecut in toamna, sa vad ce se intampla anul asta cu ea, daca tot nu -si revine ii mut locul .
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Superba. Micuta mea plantata in primavara a inflorit aproape in continuu. De fapt a fost prima inflorita si are flori si acum.
 
Sus