Clematis Ville de Lyon

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sa v-o arat si cealalta Ville de Lion a mea. Aceasta are 3 ani, a fost tunsa complet in ultimii 2 ani.

 

angela draganoiu

Active Member
Caramell ai tuns-o de la pamant :eek: eu abia am indraznit s-o tai asta primavara. i-am lasat cam 20 de cm de la pamant si tot mi-a tremurat foarfeca pt ca nu stiam cum reactioneaza.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cea din pozele de mai sus a fost tunsa de tot, doar cate un mugure lasat.

Mai am inca una, are 4 ani (deci cu un an mai mult decat cea de mai sus). A fost mereu lasata netunsa. Uite cum arata:

E diferenta enorma intre ele, dupa varsta, aceasta din urma ar fi trebuit sa fie mult mai mare si mai bogata.
Tine cont si de faptul ca acolo sunt plantate impreuna 2 clematite, Nelly Moser si Ville de Lyon. Asa s-a nimerit in ghiveci, si nu le pot desparti ca au radacinile amestecate.
Fata de clematita tunsa, aceasta netaiata a inflorit cu 2-3 saptamani mai devreme.

Mai multe detalii despre taierea clematitelor, am dat aici: http://bbstrumf.wordpress.com/2012/02/2 ... s-pruning/
 

bebe Iris

Active Member
Arata extraordinar! Eu nu bag foarfeca in ele pentru ca sunt incalcite pe langa trandafiri...dar nici nu arata asa de bine ca a ta, tunsa in primavara.
 

angela draganoiu

Active Member
Bebe Caramell are dreptate, trebuie tunsa ca sa arate asa frumos. eu, de teama cum va reactiona, n-am tuns-o pana in primavara asta. dupa aceea a lastarit frumos, a inflorit mai bogat, nu e prea inalta dar compenseaza cu bogatia tufisului si a florilor. inainte de a o taia arata ca cea netunsa a lui Caramell. nu prea bine. concluzia e ca ii place sa fie tunsa prin martie.
 

bebe Iris

Active Member
Asa este...oare eu cand o sa am curaj? Defapt la cum am ciufulit trandafirii, cred ca o sa-mi fac curaj si cu clematitele la primavara :giggle:
 

elenafles

Active Member
Si eu m-am convins acum ca trebuie tunsa fara mila primavara.Anul trecut n-am tuns-o si nu a inflorit asa de bogat ca anul acesta cand am tuns-o la 20 cm. :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cu toata canicula si seceta prelungita din zona mea, harnicuta si-a lungit lastarii si a format al doilea val de flori. Vremea extrema se simte doar in marimea usor diminuata a florilor, caci in ce pivesse bogatia, acest al doilea val e mai bogat ca primul. Pentru o clematita aflata de un an in gradina, e tare harnica!
 

Andavera

Member
Caramell a spus:
Sa v-o arat si cealalta Ville de Lion a mea. Aceasta are 3 ani, a fost tunsa complet in ultimii 2 ani.


OOOau foarte frumoasa .Ai putea sa-mi spui care este de fapt culoarea ei in realitate roz sau rosu-visiniu?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sigur nu e roz. Chiar deloc. Mai degraba un siclam intens cu marginea petalelor rosu visiniu.
 
Sus