Clematis Viennetta

taia

Active Member



Este o specie cu flori elegante,cu petale alb-crem,care inconjoara un pom-pom mov cu mijloc verde mar.
Expunere la soare sau semiumbra.
Infloreste din iunie pana in octombrie,si are o inaltime de 2-3 m.
Se preteaza si la cultura in ghivece mari.
Grupa de taiere 3.
Facand parte din grupa "Florida",are nevoie de protectie iarna.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
E superba, eu am evitat-o din cauza sensibilitatii la ger in zona noastra. Tu cum o protejezi, Taia? O ai in gradina sau in ghiveci?
 

anasstasia

Active Member
Si eu la fel m-am hotarit sa o evit. La - 25 grade anul acesta in sud, zau ca nu cred ca avea sanse, cu toata protectia pe care i-as fi oferit-o.... :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si eu imi fac griji pt Sieboldii. Nu stiu daca trece peste iarna asta, la ce geruri sunt pe aici :(. Sper sa o mai protejeze si zapada.
 

taia

Active Member
O am in gradina,plantata langa un zid.Iarna pun in jurul ei crengi de brad infipte in pamant,umplu locul format cu frunze uscate si leg dupa aceea cu sfoara crengile de jur imprejur.A trecut cu bine iarna trecuta,si nu am de ce sa ma tem in aceasta iarna,fiindca pe aici nu a fost mai frig decat anul trecut.
 

taia

Active Member
Multumesc ! Tare mi-e draga si mie. Am trait putin cu spaima in prima iarna,dar se vede ca e bine unde sta,si ma rasplateste cu minunatele-i flori in fiecare an.
 

anasstasia

Active Member
Nu draga. Adresa completa, cu puncte de reper, sa nu ma incurc :evil: :evil: :evil: :evil: Cind ajung in curte ma escurc eu, stiu ce am de facut :fluierat: :giggle:
 

taia

Active Member
anasstasia a spus:
Nu draga. Adresa completa, cu puncte de reper, sa nu ma incurc :evil: :evil: :evil: :evil: Cind ajung in curte ma escurc eu, stiu ce am de facut :fluierat: :giggle:
Ok,ok, spune-mi cand ajungi in Resita,si-ti dau adresa,dupa care plec de acasa ,sa te las sa-ti faci de cap,in liniste. :D
 

taia

Active Member
Am de gand sa incerc sa o inmultesc,anul acesta.
In toamna vreau sa comand ,printre altele si o clematis Florida Sieboldii.Deocamdata nu m-am hotarat de unde.Daca se mai face o comanda comuna,ma bag si eu,daca nu....ma bag singura. :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu stiu daca se vand clematite toamna... parca nu am vazut, dar s-ar putea sa ma insel.
La primavara, se poate comanda de la Westphal.
 

taia

Active Member
Se vand,cum sa nu.Westphal,de ex. pana la mijlocul lui august sisteaza comenzile,dupa care incep din nou sa trimita.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am inteles. Multumesc pentru info.
Pe Sieboldii o au in oferta Westphal, dar se vinde repede, trebuie sa le urmaresti catalogul pentru a o prinde in stoc.
 
Sus