Clematis The President

adrianam

Well-Known Member
Eu stiam ca este de tipul 2 si infloreste mai mult pe ramurile vechi, dar se pare ca nu-i pasa! :)
Zilele astea cred ca intru si tund si eu toate clematitele care s-au trecut! Poate s-or mai indesi!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator

adrianam

Well-Known Member
Splendida! :clap:
Vad ca la toate plantele de gradina le trebuie minim 3-4 ani ca sa inceapa sa-si arate frumusetea!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ca tufa, da. Ii trebuie cativa ani ca sa ajunga sa atraga privirea. In rest, orice singura floare de clematis e o mica minune.
 

LadyBug

Well-Known Member
Am si eu o comparatie: stiu ca se spune ca The President are flori mari, dar la mine clematis Angelique (cred ca ea este) are cele mai mari flori, cu adevarat uriase. As vrea sa facem un top al clematitelor cu cele mai mari flori, este pe undeva? Acum imi pare rau ca nu am pozat-o in plina glorie, deja i se cam trec florile, dar mai am o sansa ca ea mai infloreste vara asta, nu stiu daca la fel de abundent...chiar nu prea am facut multe poze gradinii anul asta.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
N-am avut curiozitatea sa ii masor florile. Sunt intr-adevar mari, insa probabil nu cele mai mari. Imi place insa ca petalele se suprapun facand floarea mai impozanta. Spre deosebire de alte clematite cu flori mari care au petalele disparate si efectul nu e extraordinar. Am avut candva c. Bagatelle. La ea am observat tipul asta de floare.
 

Ariana

Member
Clematita mea are 2 ani, s-a intins foarte mult anul acesta. Are cam 30 de boboci din care o parte s-au deschis si sunt flori. Am pozat de jos iar florile sunt indreptate in sus spre lumina. Asa ca ceea ce apare in imagini este spatele florilor.

IMAG0369.jpg

Pentru a umbri baza clematiteti am plantat un trandafir pitic, lavanda si un conduras(care a crescut exagerat de mare). Cred ca am cam exagerat cu plantele desi recipientul are 60 de litri.

IMAG0374.jpg
 
Sus