Clematis Tentel

ghia_don

Active Member


Clematita din grupa 3, ajunge pina la 2,5-3m, cu inflorire abundenta in lunile iunie-august. Florile sint de marime medie, si au culoare roz-lila, cu stamine galbene .Petalele sint usor ondulate, iar culoarea de pe margini se inchide odata cu maturizarea florilor.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Frumoasa si infloricioasa! In pozele tale florile par mai mari, mai ales ca ai spus ca au dimensiune medie.
Ale mele nu cred ca depasesc 3-4 cm. Insa sunt atat de dulci!!! Imi plac foarte mult chiar si asa micute.
 

ghia_don

Active Member
Mai ai flori la ea si acum?
A mea cam sufera din cauza caldurii, e si plantata cam la soare, dar are "picioarele" umbrite..
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Doina, a mea a fost ceva mai intarziata, motivul probabil fiind ca am tinut-o foarte mult in ghiveci, nehotarandu-ma unde sa o plantez. Pozele sunt de la sfarsitul lui iulie, acum nu mai are flori. In acest moment am insa flori la: Romantika (din mai face continuu flori, e incredibila clematita aceasta, de recomandat), Venosa Violacea, Fond Memories, Perle d'Azur, Lawsoniana si Etoile Violette - care abia isi incepe inflorirea. Toate sunt de grupa C. Si Westerplate a avut cateva floricele mai micute saptamana trecuta, dar s-au ars repede din cauza caldurii. Iar Duchess of Edinburgh are boboci.
 
Sus