Clematis Tangutica

bebe Iris

Active Member
Si montana, gr.1, face flori doar pe cresterile noi, care-i cresc din lastarii vechi. Acelasi principiu se aplica si la tangutica?... sau lastarii vechi se usca?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bebelu, tangutica infloreste in acelasi mod ca si jackmanii, daca nu o tunzi se goleste la baza si face flori mai mult in partea superioara...in timp, lastarii se lemnifica tot mai in sus si de acolo nu mai da lastari noi care sa produca flori
 

miki70

Active Member
Bebe dc ninge cu fulgi mari lipiciosi si se depune multa iti va dobora grilajul ala din bambus. Eu asa am patit cu boltele anul trecut. Cred ca si anul asta vor pica pt ca au plasa de gard pe ele.
 

bebe Iris

Active Member
Ai vazut Claudelu'? O sa am clematite de Craciun :rofl:
Da Miki, nimic nu-mi ramane in picioare... pana la primavara toate suporturile si boltile din gradina sunt bandajate si lipite, sustinute, peticite :rofl:
Bambusul e deja la a treia iarna, dar nu cred ca mai apuca una :p
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bebeluuu ce chestie!
Foarte tare!
A mea nu mai are flori de la o vreme si acum e aproape ingropata in zapada...
Ooof cat de dor imi e de primavara...si tare departe mai e...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
auzi, Arsekia, sa faci bine sa nu incepi de-acum sa plangi dupa primavara ca asa ne bagi in depresie pe toti :mrgreen: Fa bine si uita-te pe geam cat de frumos straluceste zapada si ce bine dorm plantutele tale sub plapumica si asteapta primafara fara sa oftezi ;-) :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu-mi aminti, ca azi dupa-masa cand am intrat in casa eram distrusa, ma dureau si niste chestii care parca nu stiam ca le am :roll: :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cam asa...unde mai pui ca eu am fost tare viteaza si m-am apucat sa lopatez desi am nascut de 2 luni jumate si nu ar fi foarte indicat sa fac efort.Bineinteles ca mi-am auzit numai de bine de la cei din casa... :roll:
 

bebe Iris

Active Member
:* Multumesc Vio! :hug:
Le scutur, dar clematita montana nu-si pierde frunzele...nici trandafirii nu si le pierd decat prin ianuarie la sfarsit. Zapada nu cade toata, oricat m-as stradui si frunzele fac un patut pentru zapada. E problema cand ninge incontinuu, nu scad temperaturile peste zi si zapada nu se topeste deloc, ci ingheata pe crengi. Atunci se rup.
 

ghia_don

Active Member
Ce chestie!! La tine Bebelule toate sint tinere si nelinistite si la vremea asta :rofl: Imaginea florilor sub zapada e superba! :D
 
Sus