Clematis Tangutica

sarselia

Active Member
Moderator
Nu am gasit un topic al ei separat si ar fi fost extrem de pacat pentru ca este o minune de clematita.Eu am primit-0 anul trecut de la Ghia_don(multumesc din suflet) si o iubesc nespus de mult.Anul trecut s-a dezvoltat bine si a inflorit insa anul acesta mi-a intrecut toate asteptarile.
E o clematita din grupa 3 dar cred ca mai bine ar fi sa las poza sa vorbeasca de la sine.
 

ghia_don

Active Member
:eek: M-a luat si pe mine prin surprindere!! :D
S-a facut o superbitate la tine, se vede ca-i oferi ceea ce trebuie :D ...
Sa te bucuri de ea!! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc inca o data Ghia pentru aceasta ploaie galbena.E o minunatie si mi-e draga tare, tare.Se vede ca sentimentul e reciproc pentru ca intr-adevar anul acesta s-a facut imensa.
:rose: :* :* :* :*
 

bebe Iris

Active Member
Chiar este frumoasa! Singurul neajuns este ca o ia de la capat in fiecare primavara si trebuie s-o jumulesc de pe suport :p
 

Dea

Active Member
cu adevarat "o ploaie galbena" in gradina ta! :visator: Minunata! Sa-ti traiasca si in fiecare an, desi o ia de la capat, sa se faca si mai mare! :D
 

bebe Iris

Active Member
:D multumesc! o s-o mut sa creasca prin cires, ca mi-e urat s-o jumulesc in fiecare an de pe bolta :p
 

victoria222

Active Member
Sarselia, spune-mi te rog in ce conditii sta frumusetea ta declematita? Mai precis- luminozitate, umiditate si cat spatiu ocupa. Am primit si eu de la Doina una si inca nu m-am hotarat unde sa o plantez. Multumesc
 

sarselia

Active Member
Moderator
Victoria a mea sta in plin soare insa pe canicula care a fost am udat-o daca nu zilnic atunci la 2 zile cu siguranta.Am mai tuns-o putin pentru ca e langa un gardulet si nu mai puteai trece de ea asa de mult s-a indesat.Insa dupa inflorire daca o tunzi nu se supara deloc ba mai mult parca infloreste si mai bogat.Ii trebuie o buna sustinere pentru ca devine imensa.
Bafta mare si sa ii mearga bine de tot!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:) Serios? Brusc a inceput sa-mi placa si mai mult a si mai mult, mai ales ca e galbena :rofl: :rofl: :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Doar sa nu chinui plantuta. Dar daca gasesti vreun puiut, il adopt cu mare bucurie! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
bebe Iris a spus:
Caramell a spus:
Foarta frumoasa, Bebe. Este inflorita in perioada aceasta?
Da, de la sfarsit de august incepe si tot infloreste pana vine gerul.
Arselia, tu nu o tunzi deloc primavara?
Bebelina eu nu o tund primavara.A mea infloreste de prin mai-iunie dupa care toamna asa prin august-septembrie mai are o tura de flori.
O tund dupa ce infloreste si doar putin.O tund mai mult pentru intretinere pentru ca se lungeste prea tare si nu mai pot trece de ea.
 

bebe Iris

Active Member
:D te intreb pentru ca am citit undeva ca tangutica nu se tunde...acum sunt cam confuza...nici eu nu as tunde-o si as lasa-o pe bolta sa nu o tot jumulesc. A mea e Bill MacKanzie...a ta o fi altfel de tangutica?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bebelu, e de grupa 3, infloreste pe lastarii noi...daca nu o tunzi vei avea flori doar in varf...asa ca si din cires va trebui sa o jumulesti :p A mea o jumulesc dintr-un prun ;-)
 

popescu gp

Well-Known Member
Este specia cu cea mai mare prolificitate si la inflorit si la dezvoltare;eu in fiecare primavara o tund si pana toamna este la loc,ba mai ma trezesc si cu pui iesiti pe unde nu te gandesti.
 
Sus