Clematis Rouge Cardinal

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asa este Nico.Sa vedem ce zice Carmen sau cineva care stie,evident.

Acum ....sa nu dati cu pietre si nici nu vreau sa supar pe cineva dar pe mine denumirile ma intereseaza la clematite numai in masura in care trebuie sa stiu cum le tai;ca se numeste Mac,Zac sau cine stie cum altfel ma intereseaza extrem de putin;
daca mi se asorteaza cu un trandafir de alaturi e perfect si pentru mine nu tine de denumire.
Nu ma intereseaza nici ascutimea petalelor sau rotunjimea lor si nici ca are trei sau doua stamine.....etc....
Imi place sau nu culoarea .Pentru mine asta conteaza de fapt.
Recunosc ca imi plac cele batute
:oops:
Va rog sa ma iertati de franchete dar ...asa gindesc eu.
Admir pe cei meticulosi ,pe cei carora le place sa faca diferentieri si tin cont de ele.Eu nu sunt asa :oops: si nici nu am fost niciodata.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Gabiuta, ai dreptate, si eu sunt de aceeasi parere pentru ca imi plac toate clematitele hibrizi. Niciuna nu mi se pare urata, indiferent de nume.

Pe de alta parte, eu nu pot rezista tentatiei sa nu aflu mai multe despre o clematita atunci cand o vad, ori identificarea ei simplifica problema. Am un pitic ce nu-mi da pace. La un moment dat s-ar putea sa ma plictisesc de ele, momentan clematitele sunt noua mea jucarie :rofl:

Clematita ta este superba, petalele prezinta caracteristicile culorii lui Rouge Cardinal, acele puncte mov ce apar din loc in loc. Staminele ce nu formeaza o rozeta regulata si forma ascutita a petalelor imi ridica unele semne de intrebare. Nu o pot identifica momentan, dar am retinut-o si e posibil sa o gasesc la un moment dat :D.
 

anasstasia

Active Member
Eu sint meticuloasa doar cu ce imi place in mod extrem: trandafirii, clematitele si acum incep si cu irisii.
De fapt...daca ma gindesc vreau sa stiu cum se numesc toate plantele din gradina mea :rofl: :rofl: :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:* multumesc Carmen draga mea .Trebuie sa mentionez ca florile (cel putin deocamdata) nu sunt foarte mari ca ale Warshavskai de ex.Este prima ei inflorire.Poate urmatoarele flori sa ne dezvaluie mai multe.Sunt sigura ca o descoperi.

Acum sa fiu sincera daca nu era o buna prietena care sa ma incinte cu ele .....nu prea eram fan :oops: :) Dar ea cu colectia ei impresionanta si cu amorul ei nebun pentru aceasta planta m-a facut sa le iubesc si eu :D

Si inca ceva si gata:
e bine ca sunt oameni cu pitici caci altfel nu am afla amanunte despre plante.Daca toti ar fi ca mine ce ne-am face?

:twisted:

Am incheiat cu offtopicul complet :oops:
 

carmenushka

Active Member
Gabiuta a spus:
Nu nascusi soro??? :eek: Lasa clematitele si fugi la maternitate :rofl:
Merci de informatii :* :* :*
Am fost saptaman trecuta :) si tot degeaba! Nu vrea si pace! si azi am fost la doctor si a zis ca o mai lasa pana joi apoi o trage de mot afara sa miroasa si ea florile :D
 

nick1971

Active Member

lelia

Well-Known Member
Sunt surprinsa de dimensiunea florilor .....si imi place ca are foarte multi boboci ,culoarea e frumoasa .....eu insa prefer ,albul ,abastru ,blue ....dar sunt fericita ca o am si a inflorit .

 
Sus