Clematis Romantika

Roxana Peled

Active Member
Caramellutzo, acum dupa ce am citit topicul am inteles perfect cum vine treaba cu Romantika :D
Asa da clematita!
Sper din suflet s-o gasim pe undeva la primavara.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
M-am uitat acum la Westphal si nu mai e disponibila nici acolo. Poate apare la primavara.
 

cris75

Member
Pentru cei ce sunt interesati,am gasit-o ieri de la Bricostore. Planta frumoasa foarte bine dezvoltata, inalta de 50 cm, pret 25 ron. Aveau si mai mari de cca 1 m la 50 ron.
 

cris75

Member
Mult succes cu ea. Eu nu aveam in plan sa-mi cumpar clematite anul acesta, dar daca am vazu-o nu am putut rezista.Acum stau cu sufletul la gura pana va inflori, sperand ca este Romantika. Dupa poza atasata la ghiveci cam seamana cu Warsawzka Nike, pe care o am deja de anul trecut. Sper sa nu am surprize, ca nu mai vreau dubluri.Am curtea plina de dubluri si nu ma indur sa renunt la ele.
 

cris75

Member
Multumesc. :D Vad eu diferenta cand vor inflori amandoua.Sper ca producatorul a fost serios cand a pus denumirile. Am luat-o dupa denumire, stiam ca e frumoasa. Dupa ce a trecut euforia achizitionarii am vazut ca poza cam seamana cu W. Nike.
 

Roxana Peled

Active Member
Absolut minunata clematita aceasta! :indragostit:
Pe a mea a cam scuturat-o ploaia cu piatra de duminica :(
Bine macar ca nu mi-a gaurit prea multe frunze.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Imi pare rau. Va inflori din nou, vei vedea ;-)
Pe aici nu a dat piatra, si pentru ca e din ce in ce mai frumoasa, i-am mai facut cateva poze chiar acum o jumatate de ora:

 

Roxana Peled

Active Member
Asa este, merita toata dragostea :D
Caramellutzo, tu ii decapitezi semintele ca sa reinfloreasca? Conteaza treaba asta la clematite? :gandit:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Deci...eu am sau nu Romantika? Ca sunt total confuza, vad ca lui Caramell are petalele parca altfel...oare asa devin cand se maturizeaza floarea? :eek:

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, fetelor.

Claudia, cred ca de data aceasta ai nimerit-o! :rofl: Ne convingem peste cateva zile, daca intoarce petalele spre exterior.

Roxana, nu stiu cine ar avea o asemenea rabdare sa rupa maciuliile a sute de flori, poate mai mult. Nu, nu le-am rupt niciodata, nici nu mi-am batut capul cu ele.
 
Sus