Clematis Romantika

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, a fost cumparata in primavara. Este o clematita incredibila, eu chiar nu am mai vazut clematite atat de frumoase in primul an.
 

anasstasia

Active Member
Eu sint atit de suparata... Si a mea a crescut si a incercat sa faca flori. A debutat prost pentru ca a fost aproape smulsa de Florin in timp ce curata buruienile, iar pentru ca nu a fost udata, dar a avut umbra, a supravietuit. A ta se vede ca a fost bine udata.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Intr-adevar, a mea a avut cu regularitate apă. Dar nu pe ea o udam în mod special ci pe Sombreuil care e plantat alături.
Este poziţionata la umbră, după câte se vede nu o deranjează deloc acest aspect.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caramell a spus:
Da, a fost cumparata in primavara. Este o clematita incredibila, eu chiar nu am mai vazut clematite atat de frumoase in primul an.

Pot sa-mi smulg inca o data parul din cap,uitandu-ma la Romantika ta? :eek:f: :rofl: Minunata, Caramell!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: Nu vrei mai bine sa facem o comanda la Westphal? Tocmai ce au iesit din vacanta acum in august si au o selectie de clematite... :hipnotizat: Multe dintre ele nu sunt disponibile si primavara.
 

bradut

Well-Known Member
Chiar este impresionanta Romantika! Daca se face o comanda pe undeva, o am si eu in vedere. La mine, in afara de Jackmanii, niciuna nu are flori in acest moment.
 

carla

Active Member
Si eu imi smulg parul din cap cand ma uit la Romantika ta
A mea a murit cu succes din cauze necunoscute :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Imi pare tare rau, Carla. Chiar nu stiu ce ar fi putut sa nu-i placa. De la a mea am tras concluzia ca ii place foarte mult la umbra. O am pozitionata sub o bolta de vie, are lumina filtrata. Nu stiu cum reactioneaza la expunerea la soare... E posibil sa ii placa.
 

bebe Iris

Active Member
E tare frumoasa si mai e si harnica pe deasupra :D Trebuie s-o iau si eu :rofl:
La mine momentan e plina de flori doar Royal Velours.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Claude, stiu ca tii la mine :evil: :

Romantica, un nou val de flori, ceva mai modest decat cel din august:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, da, rasuceste cutitul in rana :evil: :p :p :p Mai bine fii tu fata buna si pune la inradacinat cativa butasi :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pana acum nu mi-a iesit faza asta cu inradacinatul, dar pentru tine, as putea sa mai fac o incercare. Desi mai degraba pun la germinat semintele.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai pune eventual 2-3 butasi intr-un singur ghiveci, peste iarna ingropi ghiveciul in pamant, eu asa am facut cu butsii de alpina toamna trecuta. Din 3 s-a prins doar 1, dar eu m-am bucurat oricum...sunt pretentiosi la inradacinat, nu inradacineaza usor...Ce m-a mirat a fost faptul ca nu a inradacinat prin marcotaj, la inceputul verii trecute am tras o marcota in pamant dar anul acesta in iulie inca nu inradacinase...era verde, dar din greseala am smuls-o, asa am constatat ca nu are radacini.

A, daca au inceput cumva sa-ti placa clopoteii poate vrei butasul de Lagoon inradacinat de mine :evil:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Asa e Ramona, intre timp a mai facut si alte flori :rofl:


claude a spus:
Pai pune eventual 2-3 butasi intr-un singur ghiveci, peste iarna ingropi ghiveciul in pamant, eu asa am facut cu butsii de alpina toamna trecuta. Din 3 s-a prins doar 1, dar eu m-am bucurat oricum...sunt pretentiosi la inradacinat, nu inradacineaza usor...Ce m-a mirat a fost faptul ca nu a inradacinat prin marcotaj, la inceputul verii trecute am tras o marcota in pamant dar anul acesta in iulie inca nu inradacinase...era verde, dar din greseala am smuls-o, asa am constatat ca nu are radacini.

A, daca au inceput cumva sa-ti placa clopoteii poate vrei butasul de Lagoon inradacinat de mine :evil:
Ai pus butasii taiati in ghiveciul ingropat in pamant? Foarte interesant, voi incerca si eu. Si iti multumesc mult pentru Lagoon, cu siguranta imi va placea :hug:
 
Sus