Clematis Romantika

alfa

Active Member
Clematis viticella Romantika. Ajunge la 220-280 cm, grupa de taiere 3. Nu e pretentioasa, plantare in soare sau umbra. Inflorire iunie-septembrie, flori mari 9-12 cm.

 

alfa

Active Member
Sigur va si plina de flori. A mea a inflorit asa in primul an si e plantata primavara.
 

bradut

Well-Known Member
In unele poze e albastru inchis, iar in altele visiniu inchis. Pana la urma cum arata? :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mai, e sau nu ca in poza 3? Ca eu asa o vreau :) Asa m-am gandit si eu, ca va fi un spectacol cu Sombreuil, ca nu e alb-alb si se vor potrivi fara sa fie stridenta combinatia :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si ce-nseamna mov? E aceeasi treaba cu violet ca si culoare, e doar chestie de nuanta, mov e mai deschis si violet mai inchis? :mrgreen:
 

alfa

Active Member
Claude, nu stiu cum sa explic. Violetul, de la violete, toporasi, nu e asa inchis ca si culoarea de la clematita. E o nuanta inchisa, catifelata.
 

anasstasia

Active Member
Claude o cumperi si afli. Am eu un feeling ca nu o sa fi dezamagita. Daca nu esti multumita, o inveti sa faca clopotei :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Scorpie ce esti, am comandat-o la polonezi, ca pana la urma n-am rezistat :rofl: Auzi la ea, s-o-nvat sa faca clopotei :tavalit:
 

anasstasia

Active Member
Pai si atunci o sa afli tu pe pielea ta ce culoare o sa aiba. De ce, nu ar fi frumosi niste clopotei mov inchis? Parca nu am vazut culoarea asta la clopotei.
Auzi scorpie !?! Noroc ca stai tu departe de mine, ca daca nu ma infigeam cu foarfeca de nu mai vedeai nici un clopotel in gradina :evil: :evil: :evil:
 

anasstasia

Active Member
Notroc ca imi esti tare draga, asa ca iti mai las un singur clopotel ca sa te bucuri de el :mrgreen: Restul ii tai :evil:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Poate-ti fac o surpriza si-ti inradacinez un clopotel si-apoi sa te vad ca-l dai afara din gradina sau ca nu-l pui la loc de cinste :giggle:

Sau poate iti fac o bucurie si mai mare si daca imi traiesc ambele Miss Bateman in primavara, puiutul ti-l dau tie...pun pariu ca nu mai tai clopotei ci o sa vii sa-mi plantezi unul in plus :wink:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Plantata in primavara aceasta, este deja plina de flori! Nu am mai intalnit pana acum o clematita atat de infloricioasa! :rofl: La deschidere, florile stau aplecate, ca niste clopotei. Cu timpul tijele se ridica usor. Culoarea as defini-o ca indigo, nu are nici urma de rosu in ea (culoarea este redata mai bine in primele 3 poze si in pozele comparative). Petale recurvate.



Comparatie culoare, forma si stamine:
(in primele 2 poze: Romantika fata de Warszawska Nike)
 
Sus