Clematis Rebecca

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Prima clematita inflorita.. renumita Rebecca, poza e cam slaba... sa vedem cum vor fi culorile ulterioare.

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pai sa speram ca isi revine... ca pina acum a fost pe drum... si la intuneric..

mymo a spus:
Sa speram ca mai rosie,doar e cea mai rosie clematita dintre toate.
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
O poza mai nereusita de la Rebecca.... arata o variatie a culorii... si existenta unui rosu interesant..


 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Clematis: Rebecca si Ducesa de Edinburgh inflorite la sfirsit de octombrie.

 

bebe Iris

Active Member
Am citit pe site-uri englezesti ca au comandat Rebecca si nu e mai rosie decat Ruutel sau Westerplatte. Cica e mai mult maroniu -visinie si Rebbeca. Are si popgeo o Rebecca importata dar inca nu i-a facut flori asa de rosii ca-n reclama. Deja tind sa cred ca nu este clematita perfect rosie cum nu este nici iris perfect rosu...decat in poze bineanteles :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Distribuitorul din UK de la care am luat spunea ca devine rosu adevarat doar daca e hranita cu ingrasamint pt rosii.. care e bazat pe potasiu parca.
Culoarea ei naturala probabil mai variaza si cu cantitatea de lumin/caldura si umiditate.


Aici gasitzi poze cu Rebecca in diferite nuantze de-a lungul adaptarii in gradina:

http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=13539

Eu zic ca e ceva mai rosie decit altele..... dar nu prea mult.

bebe Iris a spus:
Multumesc Mymo, dar am citit pe site-uri englezesti ca au comandat Rebecca si nu e mai rosie decat Ruutel sau Westerplatte. Cica e mai mult maroniu -visinie si Rebbeca. Are si popgeo o Rebecca importata dar inca nu i-a facut flori asa de rosii ca-n reclama. Deja tind sa cred ca nu este clematita perfect rosie cum nu este nici iris perfect rosu...decat in poze bineanteles :rofl:
 

adrianam

Well-Known Member
A inceput sa imbrace mai bine suportul dar se pare ca este o clematita care nu creste prea mult, este destul de mica.
Dar este foarte frumoasa! :D
 
Sus