Clematis Polish Spirit

Dea

Active Member
"Bred by Brother Stefan Franczak (Poland, 1984).
Introduced in United Kingdom by Guernsey Clematis Nursery in 1989 as 'C. 'Polish Spirit''.
Group 3, Late, Small-flowered, Viticella Group.
Blue, red anthers. 4 to 5 petals. Average diameter 4". Single bloom form. Midsummer to early autumn.
Height of 8' to 10' (245 to 305 cm)." sursa http://www.helpmefind.com

O clematita viguroasa, care in acest al treilea an, s-a facut enorma. Inflorirea a inceput-o, pe la mijlocul lunii mai si continua si acum, cu o abundenta de flori si cu ramuri care au ajuns deja la vreo 2,5m, incolacindu-se intr-o nebunie printre trandafirii urcatori. :D


 

Dea

Active Member
:D Multumesc mult Doina!
Doar am coafat-o in aceasta primavara, lasandu-i vreo 4-5 ramuri mai groase decat un creion, cam la o inaltime de 1 m si care deja aveau muguri mari. Dar chiar si asa, a lastarit foarte puternic din radacina. La un moment dat am incetat sa incerc sa-i mai directionez lastarii si am lasat-o sa se intinda pe unde vrea! :)
 

daisy111

Active Member
:eek: Ohoo ce monstru frumos!!! :visator: :hipnotizat: Bag de seama ca ar cam trebuii gandit spatiul clematitelor,nu inghesuite orisicum cum ma gandeam eu unde sa le pun.
 

nick1971

Active Member
Dea... :eek: :clap:
mi-am luat-o si eu de la Lidl... nu ma rabda inima sa nu fac o achizitie in primavara asta :) aveam o arcada goala si se pare ca in 2-3 ani se va umple la ce vad eu la tine
 
Sus