Clematis Piilu

aleynad

Active Member
Moderator
Grupa 2 de taiere;
De obicei la infloriree de vara florile sunt duble sau semiduble iar la inflorirea de toamna sunt simple;
Inaltime 120-180 cm
Zona climatica: 4
Se planteaza la soare sau semiumbra

foarte florifera, deseori cu flori batute :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Are un farmec aparte. Imi plac mult florile ei delicate cu stamine galbene. Pare foarte florifera.

E o clematita ce imi lipseste din gradina, dar nu pentru mult timp... :D
 

bebe Iris

Active Member
Mie mi se usca lastarii plini de boboci (de 3 ani de cand o am face la fel, se umple de boboci si nu mai apuca sa-i deschida)...ma gandesc ca e bolnava si ar trebui s-o scot, sa nu le molipseasca si pe celelalte :?
 

Pocalinda

Member
E o frumusete dar pana o s-o vad si eu pe-a mea asa inflorita abundent mai am de sapat :rofl:
Sper sa-i prisca mai bine noua locatie, asta daca a suportat mutarea :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Unde ati asezat-o voi?La mine este intr-o semiumbra destul de....umbra si vad ca nu ii merge bine de loc.As vrea sa o mut miine in plin soare.Cei care o au ce ziceti? :?
 

dana

Member
la mine are soare de dimineata pana pe la 15-16 si ii merge foarte bine.
o sa revin cu poze
 

IULIA

Active Member
la mine teoretic ar avea soare toata ziua. insa dupa-amiaza ii tine de umbra un trandafir des, des, asa ca.....
acum e inflorita, e de talie mica, la mine are acum cam 80 cm, are 2 ani si vreo 10 flori. :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
mica, mica, dar voinica :)
a mea este in al 3-lea an si deja a depasit 1.20m si e plina de boboci :D Este plantata la radacina unui mar , pana acum s-au impacat foarte bine amandoi, coroana marului e ajustata o data la 3 ani si ii tine umbra spre amiaza
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc fetelor dragalase.
Locul liber cu soare unde as vrea si mai ales as putea sa o pun ar fi undeva unde bate soare arzator (din pacate soarele cam asa e de la o vreme! :x ) dupa ora 12 .... :( Oricum acolo unde este nu misca de loc asa ca o mutare nu ii va strica oricum :roll:
 

aleynad

Active Member
Moderator
Gabiuta, tu stii ca dragele de clematitele sunt plante rezistente si unele chiar se dezvolta superb in plin soare, asa ca trebuie doar sa ai grija sa-i plantezi la baza tulpinii cateva tufe stufoase care sa-i tina umbra. Eu asa am procedat cu toate clematitele si nu am probleme nici in lunile de arsita! :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daaaaaaaaaa Daniela,multu ,le-am facut la toate covorase de ierburi grase.M-am gindit ca sedumurile neavind radacini mari nu le deranjeaza si le tin si umezeala.
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu doar la Warszawska nike i-am pus sedum la baza, restul au iberis, margarete, hemerocalisi ..in principiu tufe cat mai stufoase vara, cand e arsita
si le merge de minune la toate! :D
 

Elektra

Member
Desi sunt de acord ca este o clematita foarte infloricioasa si nepretentioasa, a mea, aflata acum in al treilea an de la plantare nu mi-a facut nici anul acesta vreo floare dubla. A crescut la peste 1.50 m, s-a ramificat, are peste 70 floricele deschise si inca o gramada de boboci nedeschisi si nicio floare dubla. Am taiat-o conform grupei in toamna, i-am pus ingrasamant natural si-n toamna si-n primavara, nu stiu ce sa-i mai fac ca sa vad o floricica din aceea frumoasa ca-n reclame. Are cineva vreun sfat?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Toamna, clematitele nu se taie si nici nu li se pune ingrasamant.
 

Elektra

Member
Caramell a spus:
Toamna, clematitele nu se taie si nici nu li se pune ingrasamant.
Cu taiatul toamna iti inteleg punctul de vedere, desi am taiat-o toamna tarziu si n-a inmugutit decat primavara, dar ingrasamant de ce nu se pune?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Din acelasi motiv ca si taierea. Nu are nevoie in perioada aceea de stimulente pentru crestere, ele trebuie sa intre in repaos.
 
Sus