Clematis Nelly Moser

aleynad

Active Member
Moderator
Clematis Nelly Moser

Grupa Lanuginosa (clematite cu inflorire abundenta)
Flori simple roz pal cu o dunga roz intens pe centrul petalelor. Stamine grena ce devin maro cu timpul.
Tara de origine: Franta.

Diametrul florii 14-18cm
Grupa 2 de taiere
Inaltime: 2.5 - 4.0m
Perioada de inflorire: mai-iunie, septembrie
Zona climatica: 4b-9b
Expunere: semiumbra pentru a preveni decolorarea petalelor. Acestea devin albe in soare.
Obtinuta din: 'Belisaire' x 'Marcel Moser'

 

sicora fabian

Active Member
Ce-am observat la Nelly Moser, este ca degenereaza in timp, daca n-are conditii optime! La culoare ramane doar un lila spalacit, fara tusa aia mova de pe mijlocul petalei . . . Iar florile sunt mai mici.
 

sicora fabian

Active Member
Pateste asa daca-i la umbra, teren greu si nefertilizata corespunzator.
Daca are conditii bune, isi etaleaza frumusetea! :D
 

bradut

Well-Known Member
sicora fabian a spus:
Ce-am observat la Nelly Moser, este ca degenereaza in timp, daca n-are conditii optime! La culoare ramane doar un lila spalacit, fara tusa aia mova de pe mijlocul petalei . . . Iar florile sunt mai mici.
Din cate am citit, clematitele care sunt dungate prefera soarele de dimineata sau o umbra partiala pentru a-si pastra culoarea.
 

aleynad

Active Member
Moderator
A mea e pozitionata la semiumbra, dar vad ca e tare fericita :D
O am de vreo 3 ani :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sa stii ca nu sunt prea sigura. Tinand cont de eticheta :?...
Unde mai pui ca in acelasi ghiveci mai crestea si o Ville de Lyon :rofl:. Asa ca poate fi orice...
 

ghia_don

Active Member
Pe la inceputul verii, am ingropat un lastar care era mai aproape de pamint, si ca sa fiu sigura ca nu scormoneste vreo pisica pe acolo sa-l deranjeze, l-am fixat cu o scoaba dintr-o sirma . Lastarul era lemnificat, din cel peste care trecuse iarna, nu verde din acel an..
In primavara urmatoare am dezgropat usurel segmentul de lastar ingropat si am dat de o radacina mare si stufoasa, ca a trebuit sa sap cu hirletul s-o scot intreaga. :D
 
Sus