Clematis Mrs. Cholmondeley

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In ciuda numelui pentru noi amuzant ca sonoritate, Mrs. Cholmondeley este o clematita frumoasa, cu flori bleu-lavanda, avand usoare urme de rosu pe varfurile petalelor. Staminele sunt maro deschis.

Mrs. Cholmondeley a fost obtinuta in 1873 prin incrucisarea C. Fortunei (clematita cu flori duble, acum disparuta) cu C. Jackmanii. Se dezvolta rapid, atingand o inaltime de 2.5-3m.

La prima inflorire, din primavara, face flori foarte mari, cu petale rotunde. Florile pot depasi 20cm. Uneori, aceste prime flori sunt semiduble sau au in plus cateva sepale micute, caracteristica mostenita probabil de la C. Fortunei (care facea flori duble).



La cea de a doua inflorire din iunie, dimensiunea florilor este mai modesta. Acestea au forma stelata cu petale dispuse aerisit. Pastreaza florile o perioada indelungata.
Eu am combinat-o cu Clematis Multiblue, un aranjament ce nu iese in evidenta prin contrastul culorilor, in schimb le intensifica.


Desi face parte din grupa 2 de taiere, poate fi tunsa primavara precum o clematita de grupa 3, eliminandu-se astfel primul rand de flori, in cazul in care considerati ca dimensiunea uriasa a acestora va strica aranjamentul floral.
 

bradut

Well-Known Member
Frumoasa prezentare!

Am si eu aceasta clematita in gradina, dar, din cauza amplasarii intr-o zona necorespunzatoare (mult soare, si n-am reusit sa-i umbresc suficient partea de jos) nu i-a mers prea bine. Am gresit si fiindca nu i-am aplicat taierea initiala (de care ar trebui sa beneficieze orice grupa), dar am s-o fac in primavara asta. Am mutat-o in toamna si sper sa se dezvolte mult mai bine. In pozele tale arata superb! Imi place tare mult culoarea!
 

carla

Active Member
Si mie-mi place mult culoarea. Am plantat-o langa Rosarium Uetersen, sper sa se combine intr-un mare fel :)
Si ma bucur ca poate fi taiata ca o clematita de grupa 3, cred ca asa o s-o tai si eu
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Culoarea este intr-adevat splendida, dintre toate plantele pe care le am (exceptie facand inul de gradina) mi s-a parut ca are nuanta cea mai apropiata de bleu.
La mine in gradina, Mrs. Cholmondeley are soare toata ziua, in schimb baza este umbrita.

Ca orice clematita, in primul an de plantare nu e foarte spectaculoasa. Insa recupereaza usor. ;-)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Chiar i-ar sta bine la tine in gradina printre atatia trandafiri cataratori roz si galben auriu! ;-)
 

bradut

Well-Known Member
Caramell a spus:
Culoarea este intr-adevat splendida, dintre toate plantele pe care le am (exceptie facand inul de gradina) mi s-a parut ca are nuanta cea mai apropiata de bleu.
La mine in gradina, Mrs. Cholmondeley are soare toata ziua, in schimb baza este umbrita.

Ca orice clematita, in primul an de plantare nu e foarte spectaculoasa. Insa recupereaza usor. ;-)
Eu am mutat-o intr-o zona unde are soare pana pe la 14. S-ar putea ca nuanta sa se mai inchida un pic. Este singura clematita din gradina mea, care este de un albastru pur. Mi-a placut atat de mult, incat, in comanda de la polonez am optat pentru inca 3 clematite care sunt de aceasta culoare. La un moment dat am vrut sa renunt si sa optez pentru unele din grupa viticella, acestea fiind foarte florifere si rezistente, dar mi-am zis ca poate le mai gasesc si pe aici.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sa stii ca si mie mi s-a parut in vara ca fiind albastra, dar cum nu o am inflorita acum ca sa o vad, am zis sa nu scriu asta cu certitudine. Dar cum si tu confirmi ca e albastra, inseamna ca nu ma inseala memoria. :D
 

bebe Iris

Active Member
bradut a spus:
Caramell a spus:
Culoarea este intr-adevat splendida, dintre toate plantele pe care le am (exceptie facand inul de gradina) mi s-a parut ca are nuanta cea mai apropiata de bleu.
La mine in gradina, Mrs. Cholmondeley are soare toata ziua, in schimb baza este umbrita.

Ca orice clematita, in primul an de plantare nu e foarte spectaculoasa. Insa recupereaza usor. ;-)
Eu am mutat-o intr-o zona unde are soare pana pe la 14. S-ar putea ca nuanta sa se mai inchida un pic. Este singura clematita din gradina mea, care este de un albastru pur. Mi-a placut atat de mult, incat, in comanda de la polonez am optat pentru inca 3 clematite care sunt de aceasta culoare. La un moment dat am vrut sa renunt si sa optez pentru unele din grupa viticella, acestea fiind foarte florifere si rezistente, dar mi-am zis ca poate le mai gasesc si pe aici.
Care sunt cele 3 asemanatoare comandate la polonez?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:( De asta se lungesc asa mult. Dar ai sa vezi cand le vei muta in gradina cat de frumoase se vor face!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Anul 3.
In primavara a fost tunsa complet, i-am lasat doar cate un rand de mugurasi l baza tijelor. A crescut extraordinar de bogata si frumoasa.


Acum se apropie de 2m, este plina de flori de jos pana sus. Are flori inclusiv jos pe iarba. Poze cu doar jumatate din boboci deschisi. Cand se vor deschide toti, nu cred ca vor avea loc florile una de cealalta, de frunze nu mai vorbesc :rofl:
 
Sus