Clematis Madame Le Coultre

claude

Well-Known Member
Moderator
Si mie-mi place mult...e...diafana, are o gingasie incredibila, dupa parerea mea :oops:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Una din cele mai frumoase clematite din gradina mea. Are o inflorire bogata, din pacate nu am facut o poza la apogeul infloririi, dar am gasit totusi o poza cu planta:

 

bradut

Well-Known Member
Da, e frumoasa si foarte florifera din cate am auzit. Am cumparat si eu Marie Boisselot, sora ei geamana.
 

belisima

Well-Known Member
vazut,placut ,adjudecat!de la bricostore pantelimon.foarte bine arata,15 lei de la o firma olandeza.mai avea si de la yurta,mi s-a parut prost ambalata,cu un celofan la baza ,erau lastarii sufocati sub celofan...
 

nick1971

Active Member
Marie Boisselot nu prea-mi ies petalele la socoteala :) ar trebui sa aiba 8, inseamna ca e alta clematita?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu, este chiar ea, si e foarte frumoasa! :D
Nu intotdeauna clematitele infloresc cu un numar fix de petale.
 

miki70

Active Member
Am si eu una plantata in aceasta primavara, a crescut de 3 m si nici o floare :( Oare nu e Madame Le Coultre? :?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cam greu sa nu fie Madama. Se gaseste peste tot. Mai ai rabdare cu ea.
 

gabriela61

Member
cred ca asa se numeste si clematita mea,a fost o incantare sa vad ca a mai rasarit dupa ce cainele meu s-a batut cu o pisica si a rupt-o iar ea saracuta a mai si inflorit si si-a pastrat floarea pana a dat zapada la inceputul iernii.Acum am vazut ca are niste mugurasi albiciosi pufosi.Sper ca aia or fi mugurii si ca a supravietuit iernii,
 

miki70

Active Member
A mea sigur nu-i madama, a crescut f lunga , a urcat pana sus pe bolta si acolo a tot facut floricele albe dar cu stamine inchise la culoare. Seamana f mult cu Miss Batteman dar se comporta altfel. Poze nu am putut sa-i fac pt ca erau cocotate sus pe bolta.
 

gabriela61

Member
nick multumesc ca m-am uitat mai atenta la imaginea ta si cred ca asa se numeste clematita mea,parca asa scria pe cutia ei madame boiselot
 
Sus