Clematis macropetala Lagoon

claude

Well-Known Member
Moderator
Clematis macropetala Lagoon, apartine grupei Atragene si a fost creata de George Jackman & Son in 1958. Apartine grupei 1 de taiere (nu se taie)
Floarea e in forma de clopotel, culoare albastru-violet cu umbre albe.
Infloreste primavara, in aprilie-mai si repeta inflorirea spre sfarsitul verii.
Potrivita cultivarii in zonele climatice 3b-9

Mie imi place foarte mult, coloritul florilor e deosebit, de la indigoul bobcilor vireasa intr-un albastru cu tente usoare violete si umbre albe

 

claude

Well-Known Member
Moderator
E al treilea an, Luciana! Bogatia ei se datoreaza taierii fara mila din primii 2 ani! ;-) In primul an a fost vai de mama ei, doi lastari, anul trecut am taiat-o deasupra primilor muguri cei mai de jos, Iar acum, vezi si tu! :)
 

Roxana Peled

Active Member
Uaau, ce nebunie de clematita claude! Dupa cei doi ani de taieri drastice acum o mai tai vreun pic sau deloc?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana, nu mai tai decat ce se usuca si, eventual, varfurile mai firave ale lastarilor, asa am facut si acum in primavara, am scurtat cam 30 cm varfurile lastarilor cei mai lungi pentru ca se desprinsesera de pe sarme si atarnau pe jumatate rupti

Multumesc, Carmen, eu o iubesc de nu mai pot! :)
 

ghia_don

Active Member
Bravo Claude! te felicit pentru ca te-ai gindit s-o ai in gradina ta !
Uite cu ce minunatie ne incinti :clap: .. :)
 

miki70

Active Member
Wau! Te razbunasi :rofl:
Superba, tb sa mi-o iau si eu dar nu stiu unde o voi agata. Mi s-a pus pata pe flori albastru/mov de anul trecut.
 

alfa

Active Member
Ceee frumos a crescut! :eek: Minunata! I-a sa vedem cum va misca si sora ei anul acesta, ca am mutat-o in toamna pe langa foisor. Tare mi-ar placea s-o vad catarata asa :D
 
Sus