Clematis macropetala Lagoon

alfa

Active Member
Clematis alpina( foarte rezistenta la ger), creste inalta de 200-250cm, grupa de taiere 1 (nu se taie) . Se poate planta atat in soare cat si la umbra. Infloreste deja in aprilie-mai si poate reinflori prin august. Florile sunt mai mici 5-8 cm.

 

claude

Well-Known Member
Moderator
Kinga, ce bine ca ai poze ca lumea...eu o iubesc nespus pe clematita asta, e o frumusete si de la ea mi se trage pofta de a mai cumpara si altele cu flori in forma de clopotel :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Deci si la tine a reinflorit! A fost o surpriza placuta, la a 2-a inflorire am vazut de fapt cat sunt de frumoase florile, ca prima inflorire, dupa ce a sosit in colet, a fost nesemnificativa. Chiar sunt curioasa daca pastreaza obiceiul pe mai departe, ar fi minunat :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Adina, are 4 ani, anul trecut nu m-am bucurat de ea ca am facut tampenia sa o tai in primavara, crescuse imens cu un an inainte si nu avusesem timp sa ma ocup deloc de ea, invadase totul si am avut eu ideea idioata sa fac putina ordine in carliontii ei asa ca m-am trezit cu putine flori, anul acesta am lasat-o in legea ei, o sa o scurtez putin dupa inflorire, mai bine sa invadeze totul decat sa raman fara flori :-D
 

MASCHA

Active Member
Eu am plantat o clematita ca asta linga un stilp :banghead:...unde o sa creasca?...

Imi plac gainile,ce frumos arata in iarba :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
@MASCHA, mut-o, sau ai mai avea varianta sa mai pui un stalp, la vreun metru jumate distanta si intre ei sa pui o plasa de sarma, si o conduci tu la inceput pe plasa de sarma, ca dupa ce se face cat a mea nu mai conduci nimic, conduce ea cum vrea :tavalit:
 
Sus