Clematis Jackmanii

anasstasia

Active Member
Apartine grupului C de taiere, creste puternic pina la 3-4 m si infloreste abundent daca este bine intretinuta.
Din "carti" stiu ca infloreste in lunile iulie, august si septembrie insa la mine are o perioada de inflorire mai lunga.
Deoarece nu stau la tara si nu este udata vara decit accidental de o ploaie ratacita, a crescut putin in inaltime desi anul trecut era in anul 2 de viata.
Zona climatica: 3b-9b
Se planteaza la soare sau semi-umbra
Inaltime: 300-350 cm

Inflorita din iunie:


La mijlocul lunii septembrie tot inflorita:

O ador pentru ca supravietuieste in conditii extreme la mine in gradina, este clar ca nu este deloc pretentioasa si pentru ca nu am avut idee cu ce sa ii protejez tulpina, am lasat-o dezgolita toata vara. O recomand!

Alte poze:


Stiu ca multi o aveti, a vazut-o atit de frumoasa la voi, asa ca astept poze :visator:
 

sicora fabian

Active Member
Da, este specia de baza, tipica. Celelalte sunt varietati ale acestei specii.
Din sunphoto iti apare doar link-ul. Eu folosesc Webshots pentru a posta poze direct.
 

anasstasia

Active Member
Stiu ca apare doar link-ul. Am cerut ajutor moderatoarei noastre ca sa imi posteze ea pozele (sper ca poate). Nu imi place Webshots :(
 

bradut

Well-Known Member
O clematita foarte populara, am vazut-o in numeroase gradini! O adevarata explozie de flori!
 

cristinaf

Well-Known Member
A mea e mostenire de familie, e mutata din gradina bunicii mele ... o amintire foarte frumoasa.
Asa arata vara trecuta.
 

cristinaf

Well-Known Member
Multumesc pentru aprecieri!
Sincer nu stiu exact cati ani are, dar foarte multi, practic o tin minte de cand ma stiu. :D
 
Sus